Planlı kalkınma dönemlerinde (1963-1995) ilköğretim politikalarında gelişmeler
Improvements in the primary education policies in the planned reconstruction period
  1. Tez No: 64124
  2. Yazar: BİRGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİP CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma ile, plânlı kalkınma döneminde ilköğretim politikalarındaki gelişmeler, 1963-1995 dönemini kapsayacak şekilde incelenmiştir. Araştırmada tarama ve betimleme yöntemleri kullanılmış ve alt amaçlarla ilgili veriler toplanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde problem, amaç, araştırmanın önemi, sayıltılar, araştırmanın sınırlılıkları ve tanımlara yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde araştırmayla ilgili literatüre; üçüncü bölümde yöntem kısmına yer verilmiştir. iiiDördüncü bölümde ise araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular ve yorumlar yer almıştır. Bu bölümde;“ilköğretim çağ nüfusunun okullaşmasına ilişkin politikalar nasıldır?”,“ilköğretimin niteliğinin geliştirilmesine ilişkin politikalar nasıldır?”,“ilkokul öğretmeninin niteliğinin geliştirilmesine ilişkin politikalar nasıldır?”ve“ilköğretim finansmanına ilişkin politikalar nasıldır?”sorularının cevapları 1963-1995 yıllarını kapsayacak şekilde araştırılmıştır. Araştırmada hükümetlerin konuyla ilgili izlemiş oldukları politikalar saptanmış ve bunların uygulamaya yansıma durumları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bulguların sonuçlarına göre özetle; İlköğretimde okullaşma oranları kalkınma plânlan hedeflerinin gerisinde kalmıştır. İlköğretimde yüzde 100'lük okullaşma oranına bugün bile ulaşılamamıştır. 1995-1996 öğretim yılında ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 88.8 olarak gerçekleşmiştir. Milli Eğitim Şuraları'nda, ilköğretimin kalitesini artırıcı önerilerin getirilmesine rağmen bunların büyük bir kısmı uygulamaya dönüştürülememiştir. İlköğretimde öğretmen açığını kapatmak amacıyla çeşitli uygulamalar yapılmış ancak bunlar öğretmenin niteliğini artırıcı düzeyde olamamıştır. ivİlköğretime ayrılan ödenekler, teklif edilen ödeneklerin gerisinde kalmış ve yeterli olmamıştır, diyebiliriz. Anahtar Kelime: İlköğretim Politikaları
Özet (Çeviri)
in this research, the improvement in the primary education policies in the planned reconstruction period, 1963 - 1995 has been investigated. Survey and descriptive research methods were used in this study, and data related to secondary purposes have been collected. in the first chapter of the study, problem, aim, significance of the study, limitations, assumptions and definations were investigated. in the second chapter literatüre and the third chapter method iand procedure vvere investigated. in the fourth chapter, results and discussion parts vvere investigated. in the fourth part, results and comments about secondary problems of the research take place and the following questions are ansvvered in respect to the period, 1963 - 1995 :“How are the policies about schooling of children of the age of primary education”,“How are the policies for developing the quality of primary education”,“How are the policies about funding primary education”. Related policies of governments are determined and the level these policies had been put in to practice is investigated. According to the results, schooling proportions was found to be shorter than the reconstruction plans objectives. Even today the 100 % ratio of schooling couldn't be reached. Realization of the schooling ratio in the term of 1995 - 1996 is 88.8 %. Many suggestion to improve the quality of primary education was accepted in the Councel of National Education, but they could be put in to operation. The quality of the teachers couldn't be improved sufficiently. Funding has been found to be shorter than proposed. Key Word: Primary Education Policies