İkonografik Düşme Etkinlik Ölçeği'nin Türkçe versiyonu ve geçerlik, güvenirliğinin araştırılması
The Turkish version of the iconographical falls efficacy scale and researching validity, reliability
- Tez No: 641252
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yaşayan yaşlı bireylerde İkonografik Düşme Etkinliği Ölçeği'nin (İDEÖ) geçerliğini, güvenirliğini incelemek ve ölçeği Türkçe'ye kazandırmaktır. Çalışmaya günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız ve bilişsel bozukluğu olmayan 60 yaş ve üzeri 150 birey dahil edildi. Öncelikle İDEÖ'nün Türkçe dil geçerliği sağlandı. Ölçeğin yapı geçerliği faktör analizi yöntemi ile incelendi ve 2 faktörlü bir yapı ortaya kondu. Bunun yanında tek faktör çözümlemesi de yapıldı. Tek faktör çözümlemesinde toplam varyansın %52,22'lik kısmı açıklandı. Kriter geçerliği için, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ) ve Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine validity and reliability of the Iconographical Falls Efficacy Scale (IFES) in elderly individuals living in our country and bring it in to Turkish. The study included 150 individuals aged 60 years and over who were independent in their daily life activities and who did not have cognitive impairment. First of all, Turkish language validity of IFES was provided. The construct validity of the scale was examined by factor analysis method and a 2-factor structure was revealed. In addition single factor analysis was done. In single factor analysis, 52.22% of total variance was announced. For the criterion validity, the International Falls Efficacy Scale (FES-I) and Activities-specific Balance and Confidence Scale (ABC) were used.