Anadolu müzelerinde bulunan bayrak ve sancak alemleri
- Tez No: 26846
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bayrak ve sancak alemleri ile ilgili çalışmamızı, Ankara Etnografya Müzesi, İstanbul Türk-îslâm Eserleri Müzesi, Toppkapı Sarayı Müzesi, Vakıf inşaat Eserleri Müzesi, Harbiye Askeri Müze, Konya Mevlâna Müzesi ve Hacıbektaş Müzeleri ile sınırladık. Bu müzelerde yüzbeş kadar bayrak ve sancak alemini inceleyip, kataloglarını hazırladık. Alemleri en bariz motiflerinden faydalanarak, formlarına göre sınıflandırdık. Motiflerin ikonoğrafik açıklamaları, örneklerle birlikte yapıldı. Alemler üzerindeki yazıları büyük bir titizlikle okuyup, bunların orjinallerini yazdık. Ayrıca alemlerde kullanılan malzemeler, yapım ve süsleme teknikleri incelenmiştir. Çalışmamızın sonunda bazı bölgeler ile ilgi kurarak değerlendirme yaptık ve belli sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
We limited our studies about flags and banners marks, Museum of Etnografya in Ankara, Arts of Türk and Islam Museum, Topkapi Palace Museum, Art of Foundation Building Museum, Harbiye Military Museum in Istanbul, Konya Mevlâna Museum and Hacıbektaş Museum. In these museums there ? were 105 flag and banner works- We examined and prepared of their catalogs. Using their common motifs we classified flag and banner marks. Iconografic explanations of these motifs were made with some examples. We read some writings on these flags and we made their orginals. Also we examined materials which had been used on flag and banner marks and we examined their production techniques. At the end of our studies we made a conclusion relating with some regions, and obtained some results.