Karpal tünel sendrom hastalarında bilateral ince motor beceri, skapular diskinezi, hareket korkusu ve fonksiyonun sağlıklılarla karşılaştırılması
Comparison of bilateral fine motor skill, scapular diskinesis, fear of movement and function in patients with carpal tunnel syndrome and healthy subjects
  1. Tez No: 641263
  2. Yazar: ASLIHAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin el bileğindeki karpal tünel içinde basıya uğraması sonucu oluşur. En sık görülen bu nöropati tipinde hastalar ağrı, karıncalanma, uyuşma, fonksiyonlarda bozulmalardan şikayet eder. Bu çalışma KTS'nda ince motor beceriyi, skapular bölgedeki etkilenimi belirlemek, fonksiyonel durum ve hareket korkusunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza yaş ortalaması 42,9±11,30 yıl olan 15 KTS hastası ve yaş ortalaması 36,53±10,05 yıl olan 15 sağlıklı olgu dahil edildi. Tüm olgularda ince motor beceri, Purdue Pegboard testi ile, skapular diskinezi ise lateral skapular kayma testi (LSKT) ile ölçüldü; kavrama kuvvetleri el dinamometresi ve pinchmetre ile değerlendirildi. Hasta grubunda Boston Karpal Tünel Anketi ile semptom ve fonksiyon değerlendirmesi, Kısa Form Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi ile üst ekstremite fonksiyon değerlendirmesi ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile kinezyofobi değerlendirmesi yapıldı; Görsel Analog Skala ile ağrı sorgulandı. İstatiksel analizlerin uygulanmasında IBM SPSS 25 programı kullanıldı. Tüm analizler için anlamlılık düzeyi p0,05). Ağrıyla ilgili sonuçlar incelendiğinde, en yüksek ağrı hissinin gece sağ elde olduğu görüldü. Boston Karpal Tünel Anketi Semptom Şiddeti Ölçeği ortalama değeri 2,77±0,96; Boston Karpal Tünel Anketi Fonksiyonel Durum Ölçeği ortalama değeri 2,94±1,15; Tampa Kinezyofobi Ölçeği ortalama değeri 39,53±9,76; Kısa Form Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi medyan değeri 54,54 (0-70,45) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is caused by compression of the median nerve inside the carpal tunnel in the wrist. In this most common type of neuropathy, patients complain of pain, tingling, numbness, and impaired function. This study was carried out to determine fine motor skill, effectiveness in the scapular region, and to examine functional status and fear of movement in CTS. 15 CTS patients with an average age of 42.9 ± 11.30 years and 15 healthy subjects with an average age of 36.53 ± 10.05 years were included in our study. In all cases, fine motor skill was measured by Purdue Pegboard test, and scapular dyskinesia was measured by lateral scapular slide test (LSST); grip forces were evaluated by hand dynamometer and pinchmeter. Symptom and function evaluation with Boston Carpal Tunnel Questionnaire, upper extremity function evaluation with Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire and kinesiophobia evaluation with Tampa Kinesiophobia Scale were made in the patient group; pain was questioned with Visual Analog Scale. IBM SPSS 25 program was used in the application of statistical analysis. p 0.05). When the results related to pain were examined, it was seen that the highest feeling of pain was in the right hand at night. It was found that the mean value of the Boston Carpal Tunnel Survey Symptom Severity Scale was 2.77 ± 0.96; the mean value of the Boston Carpal Tunnel Survey Functional Status Scale was 2.94 ± 1.15; the mean value of the Tampa Kinesiophobia Scale was 39.53 ± 9.76; the median value of the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire was 54.54 (0-70.45).