Bilateral karpal tünel sendromu ve amiloidoz hastalarında koroner akım rezervi,akım aracılı dilatasyon ve karotis intima media kalınlığı incelemesi
Coronary flow reserve flow media dilatation and carotis intima media thickness examination in patients with bilateral carpal tunnel syndrome and amiloidosis
- Tez No: 797724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAYCAN, PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilateral karpal tünel sendromu hastaları, amiloidozun eşlik ettiği KTS hastaları ve kontrol grubunda mikrovasküler disfonksiyon belirteci olan koroner akım rezervi, akım aracılı dilatasyon ve karotis intima media kalınlığını değerlendirmek. Etik kurul onamı alındıktan sonra Göztepe Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi kardiyoloji, nöroloji ve dahiliye polikliniklerine başvuran hastalardan uygun kriterleri karşılayanlar çalışmaya dahil edildi. Phılıps EPIQ 7C ekokardiyografi cihazi ile hastaların koroner akım rezervi, Logiq 5 ultrason tarayıcısının (General Electric Medical Systems, Wallingford, Connecticut, ABD) linear probu kullanılarak hastaların karotis intima media kalınlığı ve akım aracılı dilatasyon değerleri incelendi. Çalışmaya 32 amiloidozun eşlik ettiği KTS hastası, 29 bilateral karpal tünel sendromu hastası ve 36 kontrol grubu olmak üzere 97 hasta dahil edildi. Subklinik aterosklerozu gösteren FMD , KİMK ve KAR değerleri gruplar arası incelendiğinde KAR değeri ve FMD değerinin kontrol grubuna göre KTS ve KTS-A grubunda azalmış olduğu izlendi.KIMK ise KTS-A grubunda KTS ve kontrol grubuna göre artmış izlendi.
Özet (Çeviri)
To evaluate coronary flow reserve, flow-mediated dilatation and carotid intima-media thickness, which are markers of microvascular dysfunction, in patients with bilateral carpal tunnel syndrome, CTS with amyloidosis, and control group. After obtaining ethics committee approval at hospital, patients included in the study who applied to the cardiology, neurology and internal medicine outpatient clinics of the Göztepe Süleyman Yalçın Şehir Hospital and who met the inclusion criteria. With help of Philips EPIQ 7C echocardiography device patients' coronary flow reserve is measured. Besides by the Logiq 5 ultrasound scanner (General Electric Medical Systems, Wallingford, Connecticut, USA) linear probe the carotid intima media thickness and flow-mediated dilatation values were examined of the patients. A total of 97 patients, including 32 patients with CTS accompanied by amyloidosis, 29 patients with bilateral carpal tunnel syndrome, and 36 control groups, were included in the study. When FMD, CIMT and CAR values showing subclinical atherosclerosis were analyzed between groups, it was observed that KAR and FMD values were decreased in the CTS and CTS-A groups compared to the control group. CIMT was increased in the CTS-A group compared to the CTS and control groups