Türkiye'deki esnek çalışma uygulamalarının hizmet sektöründeki çalışan memnuniyetine etkisi
The impact of flexible working practices on employee satisfaction of service sector in Turkey
  1. Tez No: 641284
  2. Yazar: MEHMET TURGUT BÜYÜKPOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYETULLAH AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Firmaların bünyelerindeki nitelikli insan kaynağı, günümüz firmalarının küresel ekonominin getirdiği yoğun rekabet ortamındaki en önemli değerlerinden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bu konunun önemi ortaya çalışan memnuniyeti konusunu çıkarmaktadır. Çalışanlarının memnuniyetini yükseltemeyen işverenler bu nitelikli çalışanlarını ellerinde tutamayarak yüksek çalışan devir oranıyla karşılaşmaktadırlar. Esnek çalışma uygulamaları burada devreye girmektedir. Çalışanlardan gelen özel hayata daha fazla vakit ayırabilmek, kendi fizyolojik durumlarına göre mesai saatlerini ve yerini ayarlamak gibi isteklere esnek çalışma uygulamaları sayesinde çözüm üretilebilmektedir. Firmalar açısından da işletme maliyetlerini düşürme noktasında oldukça önemlidir. Türkiye'deki esnek çalışma uygulamalarının çalışan memnuniyetine etkisi üzerine bir çalışma olan bu tez çalışmasında, tele çalışma ve esnek çalışma saatleri uygulamalarından yararlanan farklı firmalardan 64 çalışan (23 tanesi ile pandemi öncesinde, 41 tanesi ile pandemi sürecinde) ile mülakatlar yapılmıştır. Yapılan mülakatlarda çalışanların esnek çalışma uygulamalarından memnun oldukları ve kurumiçi iletişim sürecini olumsuz etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Qualified human sources in the companies has became one of the core values of the companies in the current competition environment that has been brought by global economy. This subject is important because it creates the problem of worker's satisfaction. Companies that are unable to improve the satisfaction of its employee's, cannot protect its human sources and are facing with high turnover rates. The flexible working arrangements steps in here. Demands from employee's like spending more time for their private life and arranging their working hours to sustain their physical needs can be answered by flexible working arrangements. Flexible working arrangements are also important for companies because it gives the opportunity to lower the operating costs. This thesis, is a study regarding the impact of flexible working practices on employee satisfaction in Turkey. Interviews with 64 employee (with 23 before pandemic, with 41 during pandemic) from different companies that are using tele work and flexible working practices had been conducted. As a result of the interviews, it has been found that employees are satisfied with the flexible working practices and that it doesn't impact the inter-company communication process negatively.