Batı Afrika para birliğinin: Ekonomik büyümeye etkisi
West African currency union: Impact on economic growth
- Tez No: 641285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Batı Afrika'nın ekonomik büyümesini hızlandırmak ve Euro'nun tek bir para birliği olarak elde ettiği başarı, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'na (ECOWAS) üye devletler için ortak bir para birimi olarak hizmet etmek üzere“eko”önermesine ilham verdi. Bu tez, önerilen para birimi Birliğini ve yaratılmasının bölgenin ekonomik büyümesini nasıl etkileyeceğini inceledi. Tez, para birliği teorileri doğrultusunda betimsel bir istatistiksel analiz uygulamış ve aynı zamanda ortak bir para birliğinin öncü olan Avrupa da dikkate alınmıştır. Üye ülkeler arasında GSYİH, enflasyon oranı, faiz oranı ve ticaretler arası para birliği tesis eden faktörler göz önünde bulundurulmuştur. Şu ana kadar bazı ülkeler düşük enflasyon, düşük faiz ve döviz kuru gibi bazı yakınsama kriterleri elde edebilmişlerdir. Bir para birliği alanı oluşturmak için gereken ekonomik eğilimleri ve diğer kriterleri inceledikten sonra, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu önerilen eko para birliğiyle devam etmemeli ve mevcut dengesizlikleri gidermek için döviz kurunu, ticaret gelişimini, ve ayrica para birliğinin parasal egemenliğini ele geçirmeye çalışan Fransa meselesini dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
In an attempt to accelerate the economic growth of West Africa, and the success made by the euro as a single currency inspired the Economic Community of West African States (ECOWAS) to propose“the eco”to serve as a common currency for member states. This thesis looked into the proposed currency Union and how its creation will impact on the economic growth of the region. The thesis applied a descriptive statistical analysis in line with the theories of the currency union, and also Europe being the pioneer of a common currency was also taken into consideration. Factors for establishing a currency union such as GDP, inflation rate, interest rate, and inter-trade between member countries were considered. So far, some countries have been able to achieve some convergence criteria like low inflation, low interest, and exchange rate. After reviewing the economic trends and other criteria needed for establishing a currency union area, the Economic Community of West African States should not proceed with the proposed eco currency and should consider the exchange rate and trade development to remove the imbalances that exist and also should address the issue of France who is trying to hijack the monetary sovereignty of the currency.