İşverenin eşit davranma borcu
Employers liability of equal treament
  1. Tez No: 641301
  2. Yazar: ESRA MUZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Toplumsal hayatta sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri işverenin aynı veya benzeri işi yapmakta olan işçileri arasında haklı ve makul sebebe dayanmaksızın ayrımcı davranışta bulunmasıdır. İşçi işveren ilişkisinde meydana gelebilecek olan eşit davranma borcuna aykırı davranışların önlenmesi amacı ile eşit davranma borcuna aykırılık birtakım yasal düzenlemelerle yaptırım altına alınmıştır. Tezimizde işverenin eşit davranma borcunun amacı, kapsamı, şartları ve iş sözleşmesinin kurulması, devamı ve sona ermesi aşamalarındaki görünüm şekilleri, aykırılığın ispatı ve eşit davranma borcuna aykırılık halinde işçinin başvurabileceği hukuki, idari ve cezai yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the issues that is encountered frequently in social life is that the employer discriminates against one employee over another based on non-reasonable and justified reason who does same or similar work. In order to prevent acts contrary to the obligation of equal treatment that may occur in the employee-employer relationship, the breach of the obligation of equal treatment has been penalised through a set of legal adjustments. In this thesis, the purpose, scope, conditions of the obligation of equal treatment and the appearance of the employment contract at the stages of establishment, continuation and termination, proof of breach and in the event of breach the employee's rights under legal, administrative and criminal penalties are examined.