İşverenin işçiye eşit davranma borcu ve hukuki dayanakları
Employer's obligation to treat employees equally and its legal basis
  1. Tez No: 1004967
  2. Yazar: MERYEM SEMANUR ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Eşit davranma ilkesinin farklı yönleriyle değerlendirilmesi mümkündür. Çalışma hayatının dinamik yapısını oluşturan işçi, işveren ve devlet çalışma koşullarının şekillenmesinde aktif rol üstlenmektedir. Çalışma hayatında işveren, iş ilişkisinin kuruluşundan iş ilişkisinin sona ermesine kadar her aşamada işçilerine karşı eşit davranma borcu altındadır ve bu borcun ihlali halinde hukuki yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesi, tüm hukuk alanlarında geçerli temel bir prensip niteliği taşımaktadır. Türk iş hukukunda bu ilke“eşit davranma ilkesi”olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma hayatında işe alım sürecinden çalışma koşullarının belirlenmesine, ücretlendirmeden iş sözleşmesinin sona ermesine kadar geniş bir alanda uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada, İş Hukukunda önemli bir yer oluşturan eşit davranma borcunun hukuki dayanakları, uygulama koşulları ve ortaya çıkardığı sonuçlar incelenecektir. Çalışmanın temel amacı, eşitlik ilkesinin ulusal ve uluslararası düzenlemelerdeki yeri ile Türk çalışma hayatındaki yansımalarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda, Anayasa, ilgili kanun hükümleri, uluslararası sözleşmeler ve yargı kararları değerlendirilecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eşitlik ilkesi hukuki açıdan ele alınmakta, ulusal ve uluslararası hukuk bakımından getirilen yükümlülükler açıklanacaktır. İkinci bölümde, eşit davranma borcunun doğumu, kapsamı ve hangi koşullarda uygulanacağı ile hangi durumlarda sonra ereceği incelenecektir. Son bölümde ise eşit davranma borcuna aykırılığın hukuki sonuçları değerlendirilmekte; özellikle işçi ve işveren açısından ortaya çıkan sonuç ve yaptırımlar hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
The principle of equal treatment can be evaluated from various perspectives. Workers, employers, and the state, forming the dynamic structure of working life, play active roles in shaping working conditions. In working life, employers are obligated to treat their employees equally at every stage, from the establishment to the termination of the employment relationship, and any breach of this obligation results in legal sanctions. The principle of equality, enshrined in Article 10 of the Constitution, is a fundamental principle applicable in all areas of law. In Turkish labor law, this principle is referred to as the“principle of equal treatment.”It finds application in a wide range of areas in working life, from the recruitment process to the determination of working conditions, from wages to the termination of the employment contract. This study will examine the legal basis, application conditions, and consequences of the obligation of equal treatment, which holds a significant place in Labor Law. The main objective of the study is to reveal the place of the principle of equality in national and international regulations and its reflections in Turkish working life. In this context, the Constitution, relevant legal provisions, international conventions, and judicial decisions will be evaluated. The study consists of three parts. The first part examines the principle of equality from a legal perspective, explaining the obligations imposed under national and international law. The second part investigates the origin, scope, and conditions under which the obligation to treat employees equally applies, and the circumstances under which it ceases. The final part evaluates the legal consequences of violating the obligation to treat employees equally; in particular, it provides information on the consequences and sanctions arising for both employees and employers.