3,5-dinitro-4-kloro Benzonitril'den hazırlanan azotça zengin yeni enerjik maddelerin termodinamik değerlerinin teorik ve deneysel değerlerinin karşılaştırılması
The theoretical and experimental comparition of thermodynamical values of new energetic materials prepared from 3,5-dinitro-4-chlorobenzonitryl
- Tez No: 641328
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışma azotça zengin üç farklı enerjik maddenin performansının teorik olarak değerlendirilmesini içermektedir. Bu maddeler; kapalı formülü C9H6N8O4 olan N(2,6-dinitro-4-siyano)-2,5-diamino-1,2,4-triazol (NSAT), kapalı formülü C8H6N6O4 olan N(2,6-dinitro-4-siyanofenil)guanidin (NSFG) ve kapalı formülü C8H6N6O4 olan N(2,6-dinitro-4-siyanofenil)semikarbazit (NSFK) bileşikleridir. Öncelikle, bu üç maddenin oksijen dengesi değerleri kapalı formüllerinden hesaplanmış daha sonra Gaussian 09 programı kullanılarak DFT yöntemi ve B3LYP modeli ile birlikte 6-31G(d,p) temel seti kullanılarak geometrik optimizasyon, frekans ve popülasyon analizi yapılmıştır. Moleküller için ayrıca teorik hacim hesabı yine DFT yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu aşamadan sonra bu üç maddenin patlama parametreleri CBS-4M yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda üç maddenin de potansiyel azotça zengin patlayıcı maddeler olduğu gösterilmiştir. Ayrıca çalışılan üç maddenin hesaplanan patlayıcı gücü indeksi değerleri TNT, RDX ve PA gibi maddelerden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study involves theoretical evaluation of the permormances of three different nitrogen-rich energetic substances. These substances are; N(2,6-dinitro-4-cyano)-2,5-diamino-1,2,4-triazole (NSAT) with the closed formula C9H6N8O4, N(2,6-dinitro-4-cyanophenyl)guanidine with the closed formula C8H6N6O4 (NSFG) and N(2,6-dinitro-4-cyanophenyl)semicarbazide (NSFK) compounds with the closed formula C8H6N6O4. Firstly, the oxygen balance values of these three nitrogen-rich compounds were calculated from closed formulas, and then, using the Gaussian 09 program, geometric optimization, frequency and population analysis were performed using the DFT method and the B3LYP model along with the 6-31G (d,p) basis set. Also, the theoretical volume calculation for these molecules was carried out by the DFT method. After this step, the detonation parameters of these three items were calculated using the CBS-4M method. As a result of the calculations, all three substances were shown to be potential nitrogen-rich explosives. In addition, the calculated explosive power index values of the three items studied are higher than those such as TNT, RDX and PA.