Nükleofilik yer değiştirme tepkimeleriyle hazırlanan enerjik maddelerin hesaplamalı kimya yöntemleriyle spektral ve termodinamik verilerin hesaplanması; pikrilamin, pikril-metformin ve pikril guanidin örnekleri
The theoritical calculation of spectral and thermodynamic data by computational chemistry methods of energetic substances prepared by nucleophilic displacement reactions; examples of picrylamine, picryl-metformin and picryl guanidine
- Tez No: 869075
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, 4-kloro-3,5-dinitrobenzonitril C7H2ClN3O4, pikril klorür C6H2ClN3O6, aminoguanidin CH6N4, metformin C4H11N5 çıkış bileşikleri ve bu bileşiklerin ikili reaksiyonlarından oluşması beklenen 2,4,6-trinitroanilin C6H4N4O6, 2,6-dinitro-4-siyanoanilin C7H4N4O4, N2(2,4,6-trinitrofenil)metformin C10H12N8O6, N2(2,6-dinitro-4-siyanofenil)metformin C11H12N8O4, N2(2,4,6-trinitrofenil)aminoguanidin C7H7N7O6, N2(2,6-dinitro-4-siyanofenil)aminoguanidin C8H7N7O4, Bis-N,N'(2,6-dinitro-4-siyanofenil)aminoguanidin C13H8N10O12 ve BisN,N(2,6-dinitro-4-siyanofenil)aminoguanidin C15H8N10O8 bileşiklerinin hesaplamalı kimya yöntemleriyle fizikokimyasal ve termodinamik özellikleri irdelendi. Bu hesaplamalar, yukarıda adı verilen bileşikler için, en kararlı konformasyon, dipol moment, molekül orbitalleri (HOMO, LUMO; Highest Occupied Molecular Orbital, Lowest Unoccupied Molecular Orbital), elektrostatik yük yoğunlu (ESP, Electrostatic Potential), moleküler yapı-aktivite ilişkisi (QSAR, Quantitative Structure-Activity Relationship), oluşum entalpisi (Hf) ve nihayet bileşiklerin patlama hızı (D) ve patlama basıncı (P) hesaplamalarını içermektedir
Özet (Çeviri)
In this study 4-Chloro-3,5-dinitrobenzonitrile (C7H2ClN3O4), picrylchloride (C6H2ClN3O6), aminoguadine (CH6N4), metformine (C4H11N5) as storting compounds were expected to form, 2,4,6-Trinitroaniline (C6H4N4O6), 2,6-Dinitro-4-cyanoaniline (C7H4N4O4), N2(2,6-Dinitro-4-cyanophenyl)metformine (C7H4N4O4), N2(2,4,6-trinitrophenyl)aminoguanidine (C7H7N7O6), 2,6-Dinitro-4-cyanophenylaminoguanidine (C8H7N7O4), Bis-N,N'(2,6-dinitro-4-cyanophenyl)aminoguanidine (C13H8N10O12) and Bis-N,N'(2,6-dinitro-4-cynanophenyl)aminoguanidine (C15H8N10O8) through the binary reaction of these compounds. The physicochemical and thermodynamic properties of the above soid compounds were analyzed using computational chemistry methods. These calculations include the most stable conformation, dipole moment, molecular orbitals, (HOMO: Highest Occupied Molecular Orbital, LUMO: Lowest Unoccupied Molecular Orbital), electrostatic charge density (ESP: Electrostatic Potential) molecular structure-activity relationship (QSAL including Quantitative Structure-Activity Relationship) formation enthalpy (Hf), explosion speed (D) and explosion pressure (P).