Polar reed-solomon concatenated codes for optical communications
Optik haberleşme için uç uca eklemeli kutupsal reed-solomon kodlar
- Tez No: 641330
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Optik hatlarda haberleşmeyi hedefleyen uç uca eklenmiş bir hata düzeltme kodu geliştirildi. Kutupsal ve Reed-Solomon (RS) çarpım kodlar iç ve dış kodlar olarak kullanıldı. Birden fazla iç kodu dizmek için bir harmanlayıcı bloğu tasarlandı. Kod çözücü devresi için, saniye başına 1 terabit veri hızı ve 10 milimetrekare alan performans belirleyici hedefler olarak belirlendi. Bu performans belirleyici hedefler, tasarım uzayını orta blok uzunluklarında en basit kod çözme algoritmalarına kadar daralttı. Kanaldaki yumuşak bilgi bir kutupsal kod çözücü tarafından toplandı. Kod kelimeleri arasındaki en az mesafe iki hata düzelten RS kod kullanan çarpım kodları ile artırıldı. Geliştirilen hata düzeltme kodunun performansı; iletişim performansı, kod çözme karmaşıklığı ve kapladığı alan baz alınarak değerlendirildi. Saniye başına 1 terabit veri hızında %15, %20, %24 ve %28 fazlalık oranlarında kod tasarımları yapıldı. Bir tasarımda, 10−15 bit hata oranında 11.3 dB net kodlama kazancı kestirimi yapıldı. Saniye başına 1 terabit veri hızını sağlayan kod çözücü devresinin alanı 28nm teknolojisinde 14.27 milimetrekare olarak kestirildi.
Özet (Çeviri)
A concatenated forward error correcting (FEC) code is developed by targeting optical communications. Polar and product Reed-Solomon (RS) codes are used as inner and outer codes, respectively. An interleaver block is designed to align multiple inner code blocks. Target key parameter indicators (KPIs) for the decoder circuitry are set to 1 Tb/s throughput and 10 mm2 area occupation. These KPIs narrowed the design space down to the simplest decoding algorithms in moderate block-lengths. Soft information from the channel is collected by a polar decoder. Minimum distance between codewords is increased by a product code with two error correcting RS codes. Performance of the developed FEC code is evaluated based on its communications performance, decoding complexity and area occupation. Code configurations are designed with overheads of 15%, 20%, 24% and 28% supporting 1 Tb/s throughput. In one configuration, 11.3 dB net coding gain is estimated at 10−15 bit error rate (BER). Area of the decoder circuitry is estimated to be 14.27 mm2 in 28nm while supporting 1 Tb/s throughput.