Bıldırcın (Coturnix coturnix) pankreas ve ince bağırsaklarında serotonin salgılayan hücrelerin bölgesel dağılımı ve mukozal lokalizasyonları
Regional distribution and mucosal localization of serotonin-secreting cells in quail (Coturnix coturnix) pancreas and small intestines
- Tez No: 641332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında bıldırcın'nın pankreas ve ince bağırsak bölümlerinde (duodenum, jejunum, ileum) serotonin salgılayan hücrelerin bölgesel dağılımı ve mukozal lokalizasyonlarının belirlenmesi amaçlandı. Sindirim kanalında serotonin salgılayan hücreler immunohistokimyasal peroksidaz-anti-peroksidaz (PAP) yöntemi kullanılarak belirlendi. Serotonin salgılayan hücrelerin çoğunun, bezlerin bazal kısımlarında yer aldığı ve bu hücrelerin oval ya da mekik biçiminde olduğu tespit edildi. Duodenum bezlerinde genellikle lümene ulaşmayan immunoreaktif hücreler belirlendi. Lamina epitelyalisinde ise çoğunlukla lümene ulaşan hücrelerde saptandı. Ince bağırsağın lamina epitelyalisinde çok sayıda lümenle bağlantılı, bezlerinde ise orta yoğunlukta lümene ulaşan hücrelerin lokolize olduğu gözlendi. Immunohistokimyasal çalışmalar sonucunda, yetişkin bıldırcınların ince bağırsak bölümlerinde ve pankreasında serotonin immunopozitif hücrelerin farklı yoğunlukta bulundukları gözlendi. Serotonin İR hücrelerin özellikle duodenum bezlerde çok sayıda, lamina epitelyalis ve lamina propria'da orta yoğunlukta ve submukozada az sayıda olduğu belirlendi. Duodenumda bazofillerde de pozitif immunoreaktivite saptandı. Jejunum, ileum ve pankreasta neredeyse aynı yoğunlukta olup duodenuma göre az sayıda yer aldığı, pankreasta da endokrin kısmında ekzokrin kısmına göre daha yoğun olarak dağılım gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to report the regional distribution and mucosal localization of endocrine cells containing serotonin in the pancreas and small intestine sections (duodenum, jejunum, ileum). Endocrine cells in the digestive canal were determined using the immunohistochemical PAP method. It was determined that most of the endocrine cells secreting serotonin are located in the basal parts of the glands and these cells are in the form of an oval or shuttle. In the duodenum glands, some close type immunoreactive cells were determined, while in the lamina epithelium, open types of immunoreactive cells were detected. It was observed that the endocrine cells with lumen connection were detected in the lamina epithelium of the small intestine but in the glands there were notlocalized lumen connected endocrine cells. As a result of immunohistochemical studies, it was observed that serotonin immunopositive cells were found in different density in the small intestine sections and pancreas of adult quail. It was determined that serotonin IR cells were found in large numbers especially in duodenum glands, medium density in lamina epithelialis and lamina propria and few in submucosa. Positive immunoreactivity was also detected in the basophils in the duodenum. It was determined that the jejunum, ileum and pancreas have almost the same density and fewer than duodenum, and in the pancreas, it is more intensely distributed in the endocrine part than in the exocrine part.