Bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) iskelet kasında in vitro miyogenezis
- Tez No: 38242
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
31 6. ÖZET. Bu çalışma, oluşumu üzerinde farklı görüşler bulunan iskelet kaslarının nasıl şekillendikleri konusuna katkıda bulunmak amacıyla yapıldı. Araştırmada, 80 adet 12 günlük döl lü bıldırcın yumurtası, 30 adet yumurtadan yeni çıkmış ve 30 adet de erişkin bıldırcın kullanıldı. Bu materyalden uygun yöntemlerle kas kültürleri yapıldı. En iyi sonuç, 12 günlük fötal materyalden elde edildi. Kültür vasatı olarak, % 10 fötal dana serumlu DMEM/F12-Ham vasatı kul lanıldı.Bu kültürler çeşitli evrelerde tespit edilerek boyandı ve gelişme aşamaları izlendi. Miyoblastların, fibra muskularislerin primitif şekli olan miyotüpleri nasıl oluşturduğunu saptamak amacıyla, mikroskop tablasına yerleştirilebilen ve ısıyı 37°C'de sabit tutan özel bir alet geliştirildi. Bu alet sayesinde, kültür kabını hareket ettirmeden hücrelerin davranışlarını uzun sürelerle izleyebilmek ve bunların fotoğraflarını çekebilmek mümkün oldu. Buna göre, miyoblastların yeterli sayıda bölün dükten sonra birbiri eriyl,e^~kaynaşarak mültinükleer miyotüp leri şekillendirdikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
32 7. SUMMARY. IN VITRO MYOGENESIS IN SKELETAL MUSCLES OF THE QUAIL (Coturnix coturnix japonica). This study was performed to contribute to the theme“how the skeletal muscle, there have been different opinions about its formation, to be constituted”. For the examination were used 80 embryonated quail eggs (12 day-old), 30 newly hatched and 30 adult quails. From these materials have been tried to make muscle cultures with consistent methods. The best results have been obtained with the material from 12 day-old fetuses. As culture medium DMEM/F12 Ham with % 10 fetal calf serum has been used. The cultures were fixed and stained at various phases and than the developmental stages were inves tigated. With a view to determine how the myoblasts formed a myotube, which is the primitive form of a muscle fiber, a special instrument was developed which can be fixed on the microscope stage and its temperature can be kept at 37°C. With the aid of such a gadget it was possible to observe the behavioures of cells for a long time without moving the cultur dishes and to take photographs. As a result, it was determined that, myoblasts formed multinuclear myotubes by fusing each other, after having being sufficiently multip- licated.