Tipik, Atipik ve Malign menengiomlarda Feulgen Pararozanilin, AgNOR, Bcl-2, Cyclin A boyanması ile , hücrelerin morfolojik özelliklerinin saptanması ve prognostik parametrelerin karşılaştırılması. SAMBA 4000 görüntü analiz sistemi ile kantitatif ve semikantitatif çalışma
Determining the morphological properties of cells and comparison at prognostic factors in Typic, Atypic and Malign meningiomas according to painting by Feulgen Pararozanilin, AgNOR, Bcl-2, Cyclin A. Quantitative and semi-quantitative study with SAMBA 4000 image analysis system.
  1. Tez No: 641348
  2. Yazar: KENAN KIBICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Patoloji ve sitolojideki uygulamaları, ülkemizde verilen klasik eğitim içinde henüz yer almayan ve medikal uygulama alanları olarak histopatoloji ve sitopatolojide de giderek artan bir popularitede dikkati çeken görüntü analiz sistemi ile , 40 olgumuza ait doku kesitlerini feulgen, pararozanilin, AgNOR ve immünhistokimyasal boyama yöntemleri (bcl-2, p53 ve cyclin A) kullanarak analiz ettik. Tipik, atipik ve malign meningiom doku örneklerine ait 14 fenotipik parametrenin özelliklerini bu çalışmada sunduk. Yaptığımız çalışma sonucu, malignite konusu hala tartışmalı olan, meningiomların histopatolojisine ait daha objektif kriterler saptadık.
Özet (Çeviri)
We analyzed tissue sections from our 40 cases by imaging analysis method whose application in pathology and cytology does not take place in the classical education but have an increasing importance in the medical area. We used feulgen, pararozanilin, AgNOR and immunohistochemical painting methods (bcl-2, p53 ve cyclin A). We presented the features of 14 phenotypic parameters belong to tissue samples of typic, atypic and malign meningiomas in this study. As a result, we established more objective criteria for the histopathology of meningiomas which is still controversial in respect to their malignity potential.