Kraniyotomi operasyonlarında TİVA ve inhalasyon anestezi yöntemlerinin entübasyon ve ekstübasyona hemodinamik yanıtının karşılaştırılması,
- Tez No: 641349
- Danışmanlar: UZMAN İLKAY BARAN AKKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elektif kraniyotomilerde propofol-remifentanil ve sevofluran-remifentanil lcombinasyonlarının kullanıldığı anestezi uygulamalarının entübasyon, elcstübasyon ve derlenme sürecindeki hemodinamik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Etilc kurul izni alındıktan sonra kraniyotomi uygulanmış olan, ASA I-III rislc grubundaki 18-70 yaş arasındaki hastalar anestezi idamesinde kullanılan ilaçlar açısından incelenmiş ve çalışmaya 40 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar, Grup T (n=20) idamede propofol 3-10 mg.kg 1.saat l ve remifentanil 0.01-0.5 mcg.kg l.d1r l infüzyon alanlar ile Grup İ (n=20) idamede %50-50 hava-olcsijen karışımı içerisinde sevofluran ve remifentanil 0.01-0.5 mcg.kg '.dk ' infüzyonu alanlar olmak üzere iki gruba ayrılaralc incelenmiştir. Bu gruplar anestezi ve cerrahi süreleri, hemodinamik parametreler, BIS değerleri ve Aldrete derlenme skoru 10 oluncaya lcadar geçen süreler açısından grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. Bulgular: Grup İ ve Grup T arasında hemodinamik parametreler açısından entübasyon, ekstübasyon ve derlenme dönemlerinde farklılık olmadığı gözlenmiştir. Sonuç: Kraniyotomilerde remifentanil ile kombine edilen propofol ve sevofluranın kullanıldığı anestezi yöntemlerinde entübasyon, ekstübasyon ve derlenme dönemlerinde benzer hemodinamik değişiklilcler gelişınesi nedeniyle birbirlerine alternatif olarak kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study compares the effects of anesthetic techniques consisting of propofol-remifentanil and sevoflurane-remifentanil combinations on hemodynamic responses during tracheal intubation, extubation and recovery period in elective craniotomies. Materials and Method: After having obtained Ethics Committee approval, ASA 1-111 patients, between 18-70 years-old, operated for craniotomy, were examined retrospectively for the drugs used during anesthetic management. 40 patients were includedin the study. These patients were divided into two groups; the patients received propofol 3-10 mg.kg-l .saat-l and remifentanil 0.01-0.5 mcg.kg1 .min- were examined in Group T (n=20) and the patients received sevoflurane in 50-50%air-oxygen and remifentanil 0.01-0.5 mcg.kg- .min- were examined in Group Î (n=20). These groups were compared in terms of durations of anesthesia and surgery, hemodynamic parameters, BIS levels and times that elapsed until the Aldrete scores reach 10, within groups and between groups. Results: Group T and Group Î were similar in terms of hemodynamic parameters during endotracheal intubation, extubation and recovery period. Conclusion: We conclude that the combinations of remifentanil either with propofol or sevoflurane provide similar hemodynamic parameters during endotracheal intubation, extubation and recovery period in craniotomies. They may be used as alternatives for eachother for the anesthetic management of craniotomies