4,5-disübstitüye imidazol-2-iliden ligandi içeren paladyum komplekslerinin sentezi ve katalitik uygulamalari
Synthesis and Catalytic Applicatıons of Palladium Complexes Bearing 4,5-Disubstituted Imidazol-2-ylidene Ligands
- Tez No: 641352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, imidazol iskeletinin 4,5-konumu ve N atomları üzerinde farklı elektronik özellikler içeren gruplarla modifiye edilmiş NHC ligantlarının (L1-5) ve bu ligantlardan türeyen NHC-Pd komplekslerinin (C1-6) sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen komplekslerin, hidrojen ödünç alma yöntemi kullanılarak ketonların alkollerle α-alkilasyonu ile dallanmış ketonların eldesindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Bu komplekslerin ilgili tepkimeyi etkili bir şekilde katalizlediği bulundu. Katalitik denemeler sonucu 12 farklı dallanmış keton ürünü sentezlenerek yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, the NHC ligands (L1-5) modified with different electronic groups on the 4,5-positions and N atoms of imidazole skeleton, and the corresponding NHC-Pd complexes (C1-6) derived from these ligands were synthesized and characterized. Then, the catalytic activities of these complexes in the α-alkylation of ketones with primary alcohols via hydrogen borrowing strategy for the synthesis of substituted ketones were examined. These complexes were found to be active catalysts for this transformation. As a result of these studies, 12 different branched ketone were synthesized and characterized.