Aile içi fiziksel şiddetin psikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran bir erkek örnekleminde değerlendirilmesi
Evaluation of domestic physical violence in a male sample in a psychiatric outpatient clinic
  1. Tez No: 641351
  2. Yazar: VAHAP KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU, UZMAN BAŞAK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Eş fiziksel şiddeti, çocukluk çağı fiziksel kötüye kullanımı, kendi çocuğuna fiziksel şiddet uygulama sıklığının ve bunlar arasındaki ilişkinin araştırılması; aile içi fiziksel şiddetin kuşaklararası geçiş özelliklerinin araştırılması; psikiyatrik morbidite yükünün saptanması ve bunun eş fiziksel şiddetiyle ilişkisinin tartışılması; şiddete katkıda bulunan sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak–Mart 2010 tarihleri arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne ardışık olacak şekilde muayene amaçlı ayaktan başvuranlardan seçilen 88 kişilik psikiyatrik başvuru grubuyla, hasta yakınlarından seçilen 46 kişilik kontrol grubu olmak üzere iki ayrı grup oluşturuldu. Tamamını erkeklerin oluşturduğu her iki gruba sırasıyla SCID-I (DSM-IV Eksen I için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu) ve Aile İçi Şiddet İçin Klinik Görüşme Formu I-II uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında sosyodemografik özellikler açısından bir farklılık saptanmadı. Psikiyatrik başvuru grubu psikiyatrik tanı varlığı ve major psikiyatrik tanı kategorileri açısından kontrol grubuna göre anlamlı farklılıklar gösterdi. Psikiyatrik başvuru grubunun %68,2'si eşine, %77'si çocuğuna en az bir kez fiziksel şiddet uyguladığını, %86,4'ü çocukluk çağında en az bir kez fiziksel şiddete uğradığını, %61,4'ü ana babası arasındaki şiddete tanık olduğunu bildirdi. Kontrol grubunda bu oranlar sırasıyla; eş fiziksel şiddeti %60,9, kendi çocuğuna yönelik fiziksel şiddet %61,5, çocuklukta fiziksel şiddete maruziyet %73,9, ana baba şiddetine tanıklık %50 olarak saptandı. Son bir yıldaki eş fiziksel şiddetinin sıklığı ise psikiyatrik başvuru grubunda %36,8, kontrol grubunda ise %21,4 olarak saptandı. Gruplar arasında çocukluk çağında fiziksel şiddete maruz kalma, çocukluk çağında ana baba arasındaki fiziksel şiddete tanıklık, eş fiziksel şiddeti ve kendi çocuğuna fiziksel şiddet uygulama oranlarında anlamlı farklılıklar saptanmadı. Eş fiziksel şiddetiyle psikiyatrik başvuru grubunda çocukluk çağında fiziksel şiddete maruz kalma arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Çocukluk çağında fiziksel şiddete maruz kalmanın eş fiziksel şiddet riskini 3,3 kat artırdığı saptandı. Psikiyatrik tanı varlığı ve major psikiyatrik tanı kategorileri ile eş fiziksel şiddeti ve kendi çocuğuna fiziksel şiddet uygulaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Her iki grupta eşe ve çocuğa yönelik fiziksel şiddet ile meslek durumu, ekonomik düzey, doğum bölgesi, yaşadığı mekan özellikleri, evlenme biçimi, alkol kullanımı ve çocuk sayısı arasında ilişki saptanmadı. Son bir yılda eş fiziksel şiddetine başvuranların yaş ortalamaları anlamlı bir birliktelik oluşturmasa da daha düşük olduğu bulundu. Her iki grupta eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte fiziksel eş şiddetinin azalma gösterdiği saptandı. Sonuç: Aile içi şiddet hem psikiyatrik destek için başvuran grupta hem de psikiyatriye başvurusu olmayan grupta yaygındır. Psikiyatrik destek için bize başvuranlarda şiddet sıklığının daha fazla olduğunu göz önüne aldığımızda, hizmet sunumu sırasında aile içi şiddet konusunda psikiyatristler daha dikkatli olmalıdırlar. Her iki grupta eğitim düzeyi ile eş fiziksel şiddeti arasındaki anlamlı ilişkilerin saptanması, eğitimin gruplardaki şiddet oranlarını etkileyen önemli faktörlerden biri olduğunu düşündürtmektedir. Aile içi şiddetin kuşaklararası geçişinden bahsedilse de bu ilişkinin kesin olduğunu söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Objective: Current study aimed to investigate the rate of spouse violence, childhood physical abuse, physical violence toward own child and the relation between these parameters; the inheritance pattern of violence between the generations in the family; the load of psychiatric morbidity and its relation to spouse violence; the sociodemographic factors which contribute to violence. Method: 88 patients who admitted to Sisli Etfal Research and Teaching Hospital Psychiatric Outpatient Unit consecutively between January-March 2010 were compared to 46 healthy controls who were chosen randomly from patients' relatives. Structured Clinical Interview for DSM-I Axis I Disorders (SCID-I) and Clinical Interview Forms for Intra-Familial Violence I-II were administered to participants who were all males. Results: There was no difference between the groups in terms of sociodemographic features. Study group was significantly different from the control group in terms of psychiatric diagnosis and major diagnostic categories. 68.2% of the study group declared spouse violence, 77% declared violence toward own child, 86.4% declared childhood physical violence, 61.4% declared witnessing parental violence in childhood. In the control group the frequency of spouse violence was 60.9%, violence toward own child was 61.5%, childhood physical violence was 73.9%, witnessing parental violence was 50%. Frequencies of spouse violence in the previous year were 36.8% in the study group and 21.4% in the control group. No statistically significant difference was found between the groups in terms of childhood physical violence, spouse violence, witnessing parental violence and violence toward own child. In the study group a significant association was found between spouse violence and childhood physical violence. Childhood physical violence was increasing the spouse violence by 3.3 fold. No association was found between psychiatric diagnosis, major psychiatric diagnostic categories, spouse violence and violence toward own child. No association was found between violence toward own child and spouse and occupational status, economical status, place of birth, living environment, marriage style, alcohol use and number of children. Although not significant an association was found between spouse violence in the previous year and younger age. Conclusion: Intra-familial violence is common in both groups. Psychiatrist should be aware of the high frequency of intra-familial violence as we found a high frequency of violence in the study group. The association between education level and spouse violence suggests that education may be an important factor influencing the violence. Although a familial inheritance pattern for violence was previously mentioned, this relation needs further investigation.