Core-crown quantum-well nanoplatelet functionalized TiO2 for photocatalytic nox abatement
Fotokatalitik nox arıtımı için çekirdek-çeper yapılı kuantum-kuyu nanoplakaları ile zenginleştirilmiş TiO2 malzemeleri
  1. Tez No: 641358
  2. Yazar: ELNAZ EBRAHIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Oleik asit ile kaplanmış CdSe/CdSeTe kuantum kuyu nanoplakaları (KKN), TiO2 yüzeylerinin zenginleştirilmesinde kullanılmıştır. Sentezlenen malzemelerin yüzey kimyasal, kristalografik ve elektronik yapılarının aydınlatılması için karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. KKN/TiO2 kompozitlerin, mor ötesi-A (UVA) ve görünür (VIS) ışık altında, NO foto-oksidasyon tepkimesinde, yüksek dönüşüm ve nitrat depolama seçiciliği gösterdiği ve referans ticari titanya katalizöründen (yani P25'den) daha başarılı olduğu saptanmıştır. KKN/TiO2 malzemesinin üstün performansı, küçük elektronik bant aralığı ve uzun ömürlü elektron-boşluk çiftlerinin oluşmasıyla açıklanmıştır. Uzun soluklu dayanım testlerinde, KKN/TiO2 sistemlerinde kısmi olarak bir performans düşüşü ölçülse de; bu sistemlerin performansı, ticari P25 referans fotokalizörünün her zaman üzerinde kalmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Oleic acid capped core/crown CdSe/CdSeTe quantum-well nanoplatelets (NPL) were used in the surface functionalization of TiO2. Structural characterization of the synthesized photocatalytic architecture was carried out to shed light on its surface chemistry, electronic, and crystallographic structure. NPL/TiO2 composites were tested in NO photo-oxidation under ultraviolet-A (UVA) and visible (VIS) light, showing a remarkable activity in NOx abatement and high selectivity for nitrate storage as compared to standard benchmark TiO2 photocatalyst (i.e. P25). Improved photocatalytic behavior can be attributed to the decrease in the bandgap and enhanced photogenerated electron-hole pair separation as a result of the incorporation of CdSe/CdSeTe NPL onto TiO2. Stability of composites was also investigated in durability tests. Even though some decrease in photocatalytic activity and selectivity of NPL/TiO2 composites was observed, performance of the NPL/TiO2 composites was found to be significantly better than pure TiO¬2¬.