Mısırda fusarıum sap çürüklük hastalığına karşı bazı biyolojik preparatların etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of some biological preparates against fusarium stalk rot disease in maize
  1. Tez No: 641359
  2. Yazar: ZİYNET NURÇİN TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fusarium verticillioides (=moniliforme)'in neden olduğu Fusarium sap çürüklüğü hastalığı mısır (Zea mays L.) bitkisinin verimliliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu hastalığa karşı yapılan kimyasal mücadelenin sadece tohum kaplama ile sınırlı kalması, kimyasal ilaçların yetersiz olmasından dolayı etkili bir mücadele yapılamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, vermikomposttan izole edilen Trichoderma harzianum, Aspergillus niger, Bacillus subtilis ve Subhodaya firmasına ait mikorizal fungusları (Glomus spp.) mısır bitkisinde in vitro'da ikili kültür denemesi ve in vivo'da sera koşullarındaki denemede Fusarium sap çürüklüğü hastalığına karşı etkinlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda; in vitro'da Trichoderma harzianum, Aspergillus niger ve Bacillus subtilis, ikili kültür uygulamalarından Fusarium verticillioides'in miselyum büyümesine karşı önleyici veya azaltıcı aktiviteye sahip en etkili baskılayıcılar Aspergillus niger (%84.92) ve Trichoderma harzianum (%77.21) en az etkili Bacillus subtilis (%67.68) tespit edilmiştir. In vivo uygulamaları ile elde edilen Fusarium verticillioides'e karşı en düşük hastalık şiddeti (1-5 skala) B. subtilis (1.25) olurken en yüksek hastalık şiddetine A. niger (2.0) neden olmuştur. Uygulamalarda en yüksek % etki B. subtilis (%83.40) uygulamasında belirlenmiştir. 2. olarak mikoriza (Glomus spp.) (%78.92), T. harzianum (%71.05), en düşük etki A. niger (%63.40) olarak tespit edilmiştir. Deneme sonunda, toprak ve kök numunelerinde biyolojik kontrol preparatlarının reizolasyonlarında spor yoğunluğunda artış tespit edilmiştir. Mikorizal funguslar (Glomus spp.), Trichoderma harzianum, Aspergillus niger ve Bacillus subtilis uygulamalarında, topraktaki Fusarium verticillioides'in cfu sayısını azaltmaya ve ayrıca bitki büyüme parametrelerinde önemli ölçüde olumlu etkilere neden olduğu belirlenmiştir. Mikorizal fungusların (Glomus spp.), Trichoderma harzianum, Aspergillus niger ve Bacillus subtilis'in Fusarium sap çürüklüğüne karşı potansiyele sahip olduğu ve mısır yetiştirme bölgelerinde patojenle mücadelede kullanılabileceklerii sonucuna varılmıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Fusarium stalk rot (FRS) disease caused by Fusarium verticillioides (= moniliforme) significantly affects the productivity of the maize (Zea mays L.) plant. An effective control can not be made due to the fact that the chemical application against this disease is limited to only seed coating and the insufficiency of fungicides. The aim of this study was to determine the efficacy of Trichoderma harzianum, Aspergillus niger, Bacillus subtilis and Subhodaya company's mycorrhiza fungi (Glomus spp.) in vitro, and their efficacy against Fusarium stalk rot disease in trial in greenhouse conditions in vivo. As a result of the a study; In vitro, Trichoderma harzianum, Aspergillus niger and Bacillus subtilis, the most effective suppressors of Fusarium verticillioides against mycelium growth, Aspergillus niger (84.92%) and Trichoderma harzianum (77.21%) 67.68%) was determined. In vivo applications, the lowest disease severity against (1-5 scale) Fusarium verticillioides was B. subtilis scale (1.25) while the highest disease severity was A. niger (2.0). Disease severity was determined as (4.50) in the control group. The highest % effect in the applications was determined in B. subtilis (83.40%) application. Secondly, mycorrhiza (Glomus spp.) (78.92%), T. harzianum (71.05%), the lowest effect was A. niger (63.40%). At the end of the experiment, in the soil and root samples, an increase in the density of spores was detected in the isolations of the biological control preparations. In mycorrhizal fungi (Glomus spp.), Trichoderma harzianum, Aspergillus niger and Bacillus subtilis applications, Fusarium verticillioides in the soil has been found to reduce the number of cfu and also have significant positive effects on plant growth parameters. It has been concluded that mycorrhizal fungi (Glomus spp.), Trichoderma harzianum, Aspergillus niger and Bacillus subtilis have potential against fusarium stalk rot and can be used to control pathogens in maize growing areas (P>0.05).