HIV/AIDS hastalarında ELİSA yöntemi İle Cryptosporidium türlerinin sıklığının araştırılması
Investigation of Cryptosporidium species frequency by ELISA method in HIV / AIDS
  1. Tez No: 641360
  2. Yazar: GÜLAY OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde takip edilmekte olan 29 HIV/AIDS hastasında, ELISA yöntemi ile gaitada Cryptosporidium spp. antijeni araştırıldı. Hastaların %77'si erkeklerden oluşurken, %58.5'i 40 yaşın altındaydı. Hastaların %55.2'i son bir yıl içinde tanı almış hastalardan oluşmaktaydı. Hastalara HIV virüsü bulaşma yolları şöyleydi; %72.5 heteroseksüel, % 17.2 homoseksüel/biseksüel, %10.3 da bilinmeyen grubu oluşturmaktaydı. Hastaların %89.6'sı antiretroviral tedavi almaktaydı. TMP-SMX profilaksisi alan hastaların yüzdesi %13.8 idi. -Hastaların %44.8'inde fırsatçı enfeksiyon tespit edildi. Fırsatçı enfeksiyon geçiren hastaların %76.9'u erkeklerden oluşmaktaydı. Hastaların hiçbirinde ELISA ile gaitada Cryptosporidium spp. antijenine rastlanmadı. Bu sonuçlarla çalışılan hasta populasyonunda Cryptosporidium spp. sıklığının düşük olduğu ancak daha doğru bir değerlendirme için çalışılan hasta sayısının artırılması gerektiği, bu konuda ülkemizde yapılan çalışmaların arttırılmasına ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cryptosporidium spp antigen was investigated in stool by ELISA method in 29 HIV / AIDS patients who were followed up in the Infectious Diseases Clinic of Haseki Training and Research Hospital. While 77% of the patients were men, 58.5% were under the age of 40. 55.2% of the patients consisted of patients diagnosed in the last year. Ways of transmission of HIV to patients were as follows; 72.5% heterosexual, 17.2% homosexual / bisexual and 10.3% unknown group. 89.6% of the patients were receiving antiretroviral therapy. The percentage of patients who received TMP-SMX prophylaxis was 13.8%. Opportunistic infection was detected in 44.8% of the patients. 76.9% of the patients who had opportunistic infections were men. Cryptosporidium spp antigen was not detected in stool by ELISA in any of the patients.With these results, it was concluded that the prevalence of Cryptosporidium spp is low in the patient population studied, but the number of patients studied should be increased for a more accurate assessment, and it is necessary to increase the number of studies conducted in our country on this subject.