Exact solution algorithms for biobjective mixed integer programming problems
İki amaçlı karma doğrusal programlama problemleri için tam sonuç veren algoritmalar
- Tez No: 641367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS ULUS, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada iki amaçlı karma doğrusal programlama problemleri için amaç fonksiyonu uzayında çalışan iki algoritma önerilmiştir. İki algoritma da problemin baskın noktalarını tam bir şekilde bulmaktadır. Algoritmalar arama bölgesini önceden tanımlanan kutulara bölmekte ve bu kutuların özelliklerine göre ağırlıklı ortalama ya da Pascoletti-Serafi ni skalarizasyon modellerini hiç kutu kalmayana kadar çözmektedir. İlk algoritma Pascoletti-Serafi ni skalarizasyonu çözdükten hemen sonra yeni kutular tanımlarken ikinci algoritma bu skalarizasyondan elde edilen noktayı kullanarak ek modeller çözmektedir. Sayısal analizler algoritmaların fizibilitesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, objective space based exact solution algorithms for biobjective mixed integer programming problems are proposed. The algorithms solve scalarization models in order to explore predetermined regions of the objective space called boxes, de ned by two nondominated points. The initial box is de ned by the two extreme nondominated points of the Pareto frontier, which includes all nondominated points. At each iteration of the algorithms, a box is explored either by a weighted sum or a Pascoletti-Serafi ni scalarization to determine nondominated line segments and points. The rst algorithm creates new boxes immediately when it nds a nondominated point by solving Pascoletti-Serafi ni scalarization, whereas the second algorithm conducts additional operations after obtaining a nondominated point by this scalarization. Our computational experiments demonstrate the computational feasibility of the algorithms.