Video yardımlı torakoskopik cerrahi hastalarında postoperatif ağrı yönetiminde ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğunun etkinliği
Effectiveness of erector spinae plane block on postoperative pain control in patients undergoing video-assisted thoracoscopic surgery
- Tez No: 641392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIN GENÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş/Amaç: Bu çalışmadaki amacımız VATS (Video yardımlı torakoskopik cerrahi) operasyonlarında 100 mg bupivakain ile tek doz yapılan Erektor Spina Plan Bloğunun (ESPB) etkinliğini araştırmaktır. Bunun yanı sıra hastaların intraoperatif remifentanil ihtiyacı ile postoperatif toplam tramadol ihtiyaçları eşzamanlı postoperatif bulantı ve kusma insidansları ve hasta memnuniyetlerini değerlendirmeyi de amaçladık. Gereç/Yöntem: Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı (27.06.2019 tarihli 14/01 karar no.lu) ve hasta onamları alındıktan sonra, genel anestezi altında elektif VATS uygulanacak her iki cinsiyetten ASA I-III fonksiyonel statüsüne sahip, 18-65 yaş arası, mental veya psikiyatrik kusuru olmayan, kooperasyon kurulup onam verebilen, acil cerrahi ihtiyacı olmayan, LA hipersensitivitesi veya alerjisi bulunmayan, kronik analjezik ve opioid kullanmayan ve ESPB uygulaması için herhangi bir kontrendikasyonu olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Olgular kapalı zarf çekme yöntemiyle rasgele 2 gruba ayrıldı: 1.GRUP (Grup G; n=30): Genel anestezi 2.GRUP (Grup ESPB; n=30): Genel anestezi + Erektor spina plan bloğu yapıldı. Postoperatif ilk 24 saatte her iki grubun VAS skorları kaydedildi. Aynı zamanda postoperatif ilk 24 saatte analjezik kullanımı, bulantı-kusma insidansları, komplikasyonlar ve hasta memnuniyetleri not edildi. Bulgular: Preoperatif USG eşliğinde ESPB uygulanan gruptaki hastaların, postoperatif 0, 2., 4., 6., 12., ve 24. saatlerde bakılan VAS skorları anlamlı derecede düşük saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the efficiency of preoperative Erector Spinae Plane Block (ESPB) on postoperative analgesia in elective Video-assisted Thoracoscopic Surgery (VATS) under general anesthesia. Materials and methods: After institutional ethics committee approval and informed consents; 60 patients aging between 18-65 years, with ASA I-III physical status scheduled for elective VATS were enrolled to the study. Patients were randomly seperated into two groups: Group 1; receiving general anesthesia alone and Group 2; ESPB performed before surgery. VAS scores were recorded during postoperative first 24 hours in both groups. Analgesic consumption during first 24 hours, nause and vomiting rate, complications and patient satisfactions were alsonoted. Results: The patients received US guided ESPB preoperatively had significantly lower postoperative VAS scores at 0, 2th, 4th, 6th, 12th, and 24th hours (p0,05).