Sıçan alt ekstremite akut iskemi reperfüzyon modelinde CORM-3 molekülünün etkilerinin gingko biloba, N-asetilsistein ve pentoksifilin ile karşılaştırılması
Comparison of CORM-3 molecule affects with gingko biloba, N-asetilsistein and pentoxyfilline in rat hind limb acute ischemia reperfusion model
- Tez No: 641391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSAR ZAFER BARIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sıçan alt ekstremite akut iskemi reperfüzyon modelinde CORM-3 molekülünün etkilerinin Gingko biloba, N- Asetilsistein ve Pentoksifilin ile karşılaştırılması Amaç: İskemi, çeşitli nedenlerden dolayı dokulara ulaşan kan akımının azalması ya da sağlanamamasıdır. Akut ekstremite iskemisi, yüksek morbidite, mortalite ve maliyetler içeren bilinen en yaygın periferik vasküler acil durumlardan birisidir. Reperfüzyon ise iskemik dokuya kan akımının yeniden sağlanmasıdır. Ekstremitelerde oluşan akut iskemi-reperfüzyon hasarında, iskelet kasları özel bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, alt ekstremite akut iskemi-reperfüzyon hasarı modelinde CORM-3 molekülünün ortaya çıkardığı etkiler; Ginkgo biloba Ekstresi, N-Asetilsistein ve Pentoksifilin ilaçlarının ortaya çıkardığı etkiler ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmada 56 adet Sprague- Dawley cinsi sıçan her bir grupta 8 sıçan olacak şekilde 7 farklı gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu olarak planlandı, Grup 2-3-4- 5-6 ise iskemi-reperfüzyon grupları olarak planlanıp, başlangıçta turnike ile 4 saat iskemi yapıldı. Ekstremitenin en distalinden yani ayak parmaklarından başlanarak sarılan Esmarch bandaj trokanter majör hizasında sonlandırıldıktan sonra kilitli kablo bağı eşit bir şekilde sağ alt ekstremitede kilitlenip, istenilen iskemi modelinin oluşması sağlandı. Grup 1 ve 2 ye herhangi bir enjeksiyon yapılmadı; Grup 3-4-5-6'ya ise 4 saatin sonunda turnike açılmadan sırasıyla CORM-3, Gingko biloba, N- Asetilsistein ve Pentoksifilin intraperitoneal olarak enjekte edildi. Grup 7 ye ise CORM-3 molekülünün proflaktik etkisini de değerlendirmek amacıyla turnike ile iskemi-reperfüzyon hasarı oluşturulmadan yaklaşık 1 saat önce, intraperitoneal ilaç enjeksiyonu yapılıp, yine turnike ile 4 saat iskemi yapıldı. Sonuçlar biyokimyasal, videoanjiyografik ve patolojik kritelere göre incelendi.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effects of the CORM-3 molecule with Gingko biloba, NAcetylcysteine and Pentoxifylline in a rat lower extremity acute ischemiareperfusion model. Objective: Ischemia is the decrease or failure of blood flow to tissues due to various reasons. Acute limb ischemia is one of the most common peripheral vascular emergencies known, with high morbidity, mortality, and costs. Reperfusion is the restoration of blood flow to ischemic tissue. In acute ischemia-reperfusion injury that occurs in the extremities, skeletal muscles have special importance. In this study, the effects of the CORM-3 molecule in the lower limb acute ischemia-reperfusion injury model were compared with the effects of Ginkgo biloba extract, N-acetylcysteine and Pentoxyphilline drugs. Methods: In the study, 56 Sprague-Dawley rats were divided into 7 different groups with 8 rats in each group. Group 1 was planned as the control group, Group 2-3- 4-5-6 was planned as ischemia-reperfusion groups and initially, ischemia was performed for 4 hours with a tourniquet. After the Esmarch bandage, which was wrapped starting from the most distal of the extremity, namely from the toes, was terminated at trochanter major level, the locked cable tie was evenly locked in the lower right extremity the desired ischemia pattern was achieved. No injections were given to Groups 1 and 2; Group 3-4- 5-6 were intraperitoneally injected with CORM-3, Gingko biloba, N - acetylcysteine and Pentoxyphilline, respectively, without opening the tourniquet at the end of 4 hours. Intraperitoneal drug injection was applied to Group 7, approximately 1 hour before the ischemia-reperfusion injury in order to evaluate the prophylactic effect of the CORM-3 molecule and ischemia was performed with a tourniquet for 4 hours. The results were analyzed according to biochemical, videoangiographic and pathological criteries. Results: In biochemical studies, there was a significant difference between the mean values of CK and myoglobin in Group 2, i.e.