Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde akciğer tomografisinde kaviter lezyon bulunan hastaların ayırıcı tanısının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the differential diagnosis of patients with cavitary lesions on lung computed tomography at Dicle University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 641405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Akciğerde kaviter lezyonlara yol açan birçok farklı hastalık izlenmektedir. Bunların arasında en sık olarak, akut/ kronik enfeksiyonlar, maligniteler ve kronik sistemik hastalıklaryer almaktadır. Doğru tanı ve tedavinin belirlenmesinde, klinik öykü ve fizik muayene ile birlikte, laboratuar ve radyolojik bulguların da detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Erişkin hastalarda görülen yaygın kaviter akciğer hastalıklarınıngeniş bir ayırıcı tanı spektrumuna sahip olması, ayırıcı tanının etkin yapılması ve uygulanacak doğru tedavi şeması bakımından önem kazanmaktadır. Çalışmamızın gelecek adına yapılacak görüntülemelerde kaviter lezyonu olan hastaların ayırıcı tanısının yapılması ve tedavisinin planlanması için yol gösterici nitelikte olması hedeflenmiştir. Materyal-Metod: Retrospektif olarak yürütülmüş olan çalışmamıza 01.06.2016- 31.05.2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışılan toraks bilgisayarlı tomagrafi görüntülemelerinde kaviter lezyon raporlanan 144 hasta dahil edildi. Toraks bigisayarlı tomografi raporları, patolojik biyopsi örnek sonuçları, biyokimyasal ve mikrobiyolojik laboratuar örnekleri, epikriz raporlarındaki bilgiler kaydedildi. Hastaların demografik bulguları, tanıları, akciğerdeki kavitelerin özellikleri ve eşlik eden komorbiditeleri ayrıntılı olarak değerlendirildi. Tüm veriler Statistical Packages for the Social Science (SPSS) 21 kullanılarak analiz edildi.İstatistik anlamlılık p < 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Hastalarımızın 100' ü erkek (% 69,4), 44 'ü kadın (%30,6) idi. Komorbid hastalık olarak 32 hastada (% 22,2) malignite, 26 hastada (% 18,1) kardiyovasküler hastalık, 12 hastada (% 8,3) hipertansiyon ve 9 hastada (% 6,3) diabetes mellitus mevcuttu.Enfeksiyon (% 45) ve malignite (% 40,9) akciğerdeki kaviter lezyonların etiyolojisindeki iki ana neden olarak belirlendi. Maligniteler içinde en sık primer akciğer kanseri % 25, metastatik akciğer kanseri % 15,9 oranda iken, enfeksiyonlar içindeen sırasıyla % 20,8tüberküloz, % 13,2 abse, % 6,3 fungal enfeksiyon ve % 4,9 kist hidatik saptandı. Kavite çapları 16 hastada (% 11,1) 1 cm'in altında, 61 hastada 1-3 cm arasında ve 67 hastada (% 46,5) 3 cm'in üzerinde iken, kavite duvar kalınlıkları 43 hastada (% 29,9) 4 mm'in altında, 75 hastada (% 52,1) 4-16 mm arasında ve 26 hastada (% 18,1)16 mm'nin üzerinde idi. Kavite sınırları genel olarak düzensiz olup (% 91,7 hastada), kaviteler % 67,8 oranla periferik yerleşimli idi. Çalışmamıza alınan hastalarda kavite imajları % 40,3 sağ üst lob; % 32,6 sol üst lob, % 24,3 sol alt lob; % 19,4 sağ alt lob; % 6,3 sağ orta lobda lokalize idi. Hastaların % 56,3'üne pulmoner infiltrasyon, % 48,6'sına atelektazi, % 38,9'una pulmoner nodül, % 32,6'sına bronşiektazi, %27,8'ine tomurcuklu ağaç görünümü, % 27,1'ine plevral efüzyon, % 16'sına lenfadenopati eşlik ettiği saptandı. Çalışmamıza dahil edilen hastaların % 43,1'ine radyolojik, % 29,2'sine histopatolojik, %23,6^sına bakteriyolojik, % 6,3 laboratuar tetkikleri ile, 1 hastaya ise ekokardiografi ile tanı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: There are many different diseases that cause cavitary lesions in the lung. Among these, acute / chronic infections, malignancies and chronic systemic diseases are the most common. Clinical history and physical examination, and laboratory and radiological findings should be evaluated in detail in determining the correct diagnosis and treatment. Common cavitary lung diseases seen in adult patients have a wide spectrum of differential diagnosis and are important in terms of effective differential diagnosis and accurate treatment. It is aimed that our study will be a guide for differential diagnosis and planning of treatment of patients with cavitary lesions in the future. Material-Method: 144 patients with cavitary lesions were evaluated retrospectively in our study, which was carried out retrospectively, in the thorax computed tomography imaging between 01.06.2016-31.05.2019. Thorax computed tomography reports, pathological biopsy sample results, biochemical and microbiological laboratory samples, and information in epicrisis reports were recorded. The demographic findings, diagnoses, features of the cavities in the lung and accompanying comorbidities of the patients were evaluated in detail. All data were analyzed using Statistical Packages for the Social Science (SPSS) 21.