Larinks kanserinde nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin prognostik önemi
Prognostic importance of neutrophyl lymphocyte ratio and mean platelet volume in LARYNX cancer
- Tez No: 641404
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAP AKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5455
Özet
Amaç: Çalışmamızda, larinks kanserinde tanı sırasında ölçülen Nötrofil Lenfosit Oranının prognozla ilişkisini göstermeyi amaçladık. İkincil amaçlar ise kliniğimizde takip ettiğimiz larinks kanseri hastalarının sosyo-demografik ve tümörle ilişkili durumlar açısından analizi ve ayrıca Ortalama Trombosit Hacminin prognozla ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: 2012-2019 yılları arasında HMKÜ KBB BBC kliniğinde direkt laringoskopik biyopsi işlemi yapılarak larinks kanseri tanısı alan hastalar tespit edildi. Kronik hastalık ve inflamatuar süreçlerdeki hastalar dışlandıktan sonra 182 hasta çalışmaya alındı. Çalışma retrospektif olarak yürütüldü. Tanı öncesi rutin olarak yapılan hemogram ölçümleri kullanıldı. Sosyodemografik ve hastalıkla ilgili verilere hastane arşivinden, muayene görüntüleme ve patoloji tetkiklerinden ulaşıldı. Nötrofil lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi' nin diğer faktörlerle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: NLO değeri bakımından T sınıfları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar gözlenmiştir.(p= 0,009). İkili karşılaştırmalar sonucunda, T3 ve T4 sınıflarının NLO değerinin T1 ve T2 sınıflarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. NLO değeri bakımından lenf nodu tutulumu sınıfları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar gözlenmiştir(p=0,031). N2 sınıfının NLO değerinin N1 ve N0 sınıflarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to show the relationship between neutrophil lymphocyte ratio and prognosis in laryngeal cancer. Secondary objectives were to analyze the laryngeal cancer patients in our clinic in terms of socio-demographic and tumor-related conditions, and also to investigate the relationship between mean platelet volume and prognosis. Material and methods: Between 2012-2019, patients diagnosed as laryngeal cancer were identified by direct laryngoscopic biopsy at the HMKU ENT department. After excluding chronic disease and inflammatory processes, 182 patients were included in the study. The study was carried out retrospectively. Routine hemogram measurements were used before diagnosis. Sociodemographic and disease-related data were obtained from the hospital archive, examination imaging and pathology examinations. The relationship between neutrophil lymphocyte ratio and mean platelet volume with other factors was investigated. Results: In terms of NLO value, statistically significant differences were observed between T classes (p = 0.009). As a result of binary comparisons, it was observed that NLO value of T3 and T4 classes was statistically significantly higher than T1 and T2 classes. In terms of NLO value, statistically significant differences were observed between the lymph node involvement classes (p = 0.031). It was observed that the NLO value of the N2 class was statistically significantly higher than the N1 and N0 classes. There was a significant difference between early-stage and late-stage patients in terms of NLO value (p = 0.004). As a result of the cumulative survival analysis of early and late stage patients, it was thought that the NLO value might be related to survival.