Multipl myelom tanısı ile takip edilen ve otolog kemik iliği transplantasyonu uygulanan hastaların enfeksiyonlar ya da enfektif odak yönünden değerlendirilmesi ve mortalite ile ilişkisi
Evaluation of the patients with multiple myeloma diagnosis and autologous bone marrow transplantation for infections and infective focus and its relationship with mortality
  1. Tez No: 641424
  2. Yazar: TUĞÇE ULUDOĞAN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BİLGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Multipl myelom immunglobulin üreten plazma hücrelerinin neoplastik proliferasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Otolog kemik iliği transplantasyonu ise multipl myelomda 65 yaşından küçük veya 65 yaştan büyük olmakla birlikte performansı iyi hastalarda kemoterapi sonrası tercih edilen ve sağ kalımı arttırdığı kesin olarak bilinen tedavi yöntemidir. Gerek multipl myelomun doğası gerekse transplantasyon öncesi immunsupresif tedavi nedeni ile viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar sağlıklı populsyona oranla sık görülmekte ve tedavi seyrine doğrudan etki etmekte olup çalışmamızın primer amacı bahsi geçen enfeksiyonların sıklığını saptamak ve elde edilen verileri literatür ile karşılatırmaktır. Gereç ve yöntem: 2018-2020 yılları arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Kemik İliği Transplatasyon Merkezinde multiple myelom tanısı ile otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan 35 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların verileri arşivdeki hasta dosyalarından ve hastane bilgisayar kayıt sisteminden elde edildi. Bulgular: Multiple myelom tanısı ile otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan 35 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 19'u erkek (%54.3) ve 16'sı kadındı (%45.7). Hastaların yaşları 41-71 arasındaydı ve medyan yaş 59,54 saptandı. ISS evrelemesine göre tanı aldıklarında 8 hasta ISS-1 (%22,9), 16 hasta ISS-2 (%45,7), 11 hasta ISS-3 (%31.4) evresinde saptandı. Tüm hastalar incelendiğinde hastaların %62,9'da enfeksiyon saptanmadığı %37,1'de ise enfeksiyon saptandığı belirlenmiştir. Enfeksiyon bulgularının ortaya çıkışı OKIT sonrası +5 ve +11. günler arasındadır (ortalama 8,3). Primer odak açısından değerlendirildiğinde, nötropenik ateşi olan 2 hastada (%5,9) toraks BT'de pnömoni bulguları raporlanmıştır, nötropenik ateşi olan 4 hastada katater enfeksiyonu (%11,4), nötropenik ateşi olan 1 hastada katater enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu birlikte saptanmış (%2,9), nötropenik ateşi olan 3 hastada primer odak saptanamamıştır (%8,6). Nötropenik ateşi olmayan 3 hastanın birinde yumuşak doku enfeksiyonu (%2,9), 1 hastada hem katater hem idrar yolu enfeksiyonu (%2,9), 1 hastada idrar yolu enfeksiyonu (%2,9) saptanmıştı. Toplam 13 hasta (%37,1) antiviral, antifungal ve antibakteriyel tedavi almış olup 4 hasta antiviral tedavi (%11,4), 13 hasta antibakteriyel tedavi almıştır (%37,1). 5 hasta (%14,2) nötropenik ateş nedeni ile ampirik antifungal tedavi almıştır. Bizim çalışmamızda OKIT sonrası hastaların %94,3'ü iyileşirken, 2 hasta vefat etmiştir (%5,7). Enfektif sebeplere bağlı 1 hasta vefatı mevcutken (%2,9), enfektif olmayan sebepler nedeni ile 1 hasta kaybedilmiştir (%2,9). Yapılan istatiksel analizde mortalite ve enfeksiyon sıklığı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Enfeksiyonlar, OKIT hazırlığı için uygulanan kemoterapiler sonrası sık görülen komplikasyonlardır. Çalışmamızda enfeksiyon ve mortalite ilişkisine dair veriler elde ettiğimiz verileri literatür ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple myeloma is a disease characterized by neoplastic proliferation of plasma cells that produce immunoglobulin. Autologous bone marrow transplantation is a treatment method that definitively known increases survival in patients under 65 years of age or older than 65 years old but with good performance, preferred after chemotherapy. Viral, bacterial and fungal infections are common compared to healthy popultion due to both the nature of multiple myeloma and immunosuppressive treatment before transplantation and directly affect the course of treatment. The primary purpose of our study is to determine the frequency of the mentioned infections and to compare the data obtained with the literature. Materials and Methods: Between 2018 and 2020, data of 35 patients who underwent autologous hematopoietic stem cell transplantation with multiple myeloma diagnosis at our hospital's Bone Marrow Transplatation Center were retrospectively evaluated. The patient's data was obtained from patient files in the archive and from the hospital computer registration system. Results: Data of 35 patients undergoing autologous hematopoietic stem cell transplantation with multiple myeloma diagnosis were retrospectively evaluated. 19 of the patients were male (54.3%) and 16 were female (45.7%). The age of the patients was between 41 and 71 and the median age was 59.54. When diagnosed, according to ISS staging; 8 patients were found at ISS-1 (22.9%), 16 patients at ISS2 (45.7%), 11 patients at ISS-3 (31.4%). When all patients were examined, it was determined that 62.9% of the patients had no infection and 37.1% had an infection. The appearance of infection symptoms is between +5 and +11. days after autolog bone marrow transplantation (average 8,3). When primary focus is evaluated; pneumonia findings were reported in thorax CT in 2 patients with neutropenic fever (5.9%), catheter infection (11.4%) in 4 patients with neutropenic fever, catheter infection and urinary tract infection were detected together in 1 patient with neutropenic fever (2.9%), primary focus has not been detected in 3 patients with neutropenic fever (8.6%). One of the three patients without neutropenic fever had soft tissue infection (2.9%), one patient had both catheter and urinary tract infections (2.9%), and one patient had urinary tract infection (2.9%). A total of 13 patients (37.1%) received antiviral, antifungal and antibacterial treatment, and 4 patients received antiviral treatment (11.4%), 13 patients received antibacterial treatment (37.1%). 5 patients received empiric antifungal treatment due to neutropenic fever (14.2%). In our study, 94.3% of patients recovered after autolog bone marrow transplantation and 2 patients died (5.7%). One patient died due to infective causes (2.9%) and one patient died due to non-infective causes (2.9%). Statistical analysis found no significant association between mortality and the frequency of infection (p>0.05). Conclusion: Infections are common complications after chemotherapy for preparation of autolog bone marrow transplantation. In our study, we compared the data we obtained on the relationship between infection and mortality with the literature.