Multiple myelomda VAD' vinkristin, adriamisin, deksemetazon' kemoterapisinin etkinliği ve yüksek doz tedavi-otolog kök hücre naklinin katkısı
efficacy of VAD 'vincristine, adriamisine,dexamethazone' and high dose therapy- otolog stem cell transplantation in multiple myeloma
  1. Tez No: 248761
  2. Yazar: MERAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF HAZNEDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma da MM tanısı alan ve ilk basamak VAD tedavisi alan hastalarda yanıt oranlarını, sağ kalım sürelerini, VAD yanıtının prognostik kriterlerle olan ilişkisini ve VAD sonrası yapılan KHN'nin sağkalım sürelerine olan katkısını göstermeyi amaçladık. Çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda ve/veya Kök Hücre Nakil Birimi'nde 02,09,99 - 01,12,09 tarihleri arasında takip edilen 133 MM hastasının, dosya bilgileri geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalarda VAD yanıtı belirlenemeden izlemden çıkan 7 hasta çalışmadan çıkarıldı. 126 hastaya ait MM tanısı sırasında yaş, cinsiyet, MM tipi, evresi,risk derecelendirmesi ,13q delesyonu varlığı tanı anı ve VAD protokolü sonrası Hb, BK, PLT, kreatinin, kalsiyum, albümin, globülin, LDH, ESH, CRP, ß2 mikroglobülin düzeyi, immünglobülin düzeyleri, serbest kappa ve lambda düzeyleri serum ve idrar immünfiksasyonları, proteinüri, kreatinin klerensi, kemik iliği biyopsisinde plazma hücre yüzdesi, kemik iliğinde retikülin lif artışı ve amiloid varlığı, kemik grafilerinde litik lezyon varlığı bilgileri kaydedildi. VAD tedavisi yanıtları, EBMT(29) yanıt ölçütlerine göre yapıldı.VAD sonrası ilerlemesiz sağ kalım, hastaların takip süresinde toplam sağ kalımları ve VAD sonrası verilen tedavi protokolleri, radyoterapi tedavisi verilip verilmediği kaydedildi. Hastaların tanı anındaki verileri tanı, evreleme ve prognoz tayini için gözden geçirildi. KHN yapılan hastalar ve elde edilen ilerlemesiz ve toplam sağ kalım süreleri hesaplandı.Çalışma sonunda;VAD tedavisi sonunda toplam yanıt 74 (%59) hastada sağlandı. TY %15, KY ise %32 oranında sağlandı. VAD yanıtı olan hastalarda yanıtı olmayan hastalara göre daha iyi İSK süresi sağlanırken TSK da anlamlı fark olmadığı görüldü.VAD yanıtının diğer değişkenler karşılaştırılmasında lambda hafif zincir tipi olan hastalarda, 13 q delesyonu olan hastalarda ve ileri yaş olan hastalarda daha kötü yanıt alındığı saptandı.VAD sonrası 200 mg/m2 dozunda yüksek doz tedavi verilmesi ile daha iyi İSK ve TSK elde edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, we aimed to evaluate the response rates of first line VAD chemotherapy in newly diagnosed MM patients. The prognostic impact of VAD response on overall survival and its relationship with other prognostic markers were assessed. The medical charts of 133 MM patients followed at Gazi University Department of Hematology and/or Stem Cell Transplantation Unit between 02,09,99 and 01,12,09 were retrospectively reviewed. Seven patients who could not be evaluated for VAD response were excluded the study. Basic characteristics of 126 patients including age, gender, type and stage of the disease, risk stratification and deletion 13q status were noted. Hemoglobin, leukocyte and platelet counts, levels of creatinine, calcium, albumin, globulin, lactate dehydrogenase, erythrocyte sedimentation rate, C reactive protein, ß2 microglobulin, immunoglobulins and free light chains, proteinuria, creatinine clirence, bone marrow plasma cell percentage, amyloidosis, reticulin fibrosis and lytic lesions were recorded. Staging and prognostic assessment were based on the data collected at diagnosis. EBMT criteria were used to evaluate VAD response. Overall survival and progression free survival after VAD were also analysed. Overall response was achieved in 74 (59%) patients. Complete and partial response rates were 15% and 32% respectively. Progression free survival was found to be better in VAD responders, while overall survival was not different between responders and non-responders. Response to VAD was worse in patients with deletion 13q, lambda monoclonality and advanced age. High dose chemotherapy with melphalan 200 mg/m2 resulted in better overall survival and progression free survival.