Gölcük ilçesi kent geçişinde bulunan kavşakların mikrosimülasyon ve Taguchi metoduyla iyileştirilmesi
The improvement with the microsimulation and Taguchi method of junctions in city crossing of Gölcük district
- Tez No: 641456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜNSAL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Gölcük İlçesi kent geçişinde bulunan dört adet kavşağın seyahat süresi, ortalama gecikme süresi, yakıt tüketimi, NO ve CO emisyon salınımı değerlerini iyileştirmeye yönelik öneriler sunmaktır. Yöntem: Çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada en uygun kavşak tiplerinin belirlenmesi için Taguchi L_9 ortogonal dizisi kullanılmıştır. İkinci aşamada Webster Sinyalizasyon Yöntemi kullanılarak sinyal süreleri düzenlenmiştir. Üçüncü aşamada ise tüm kombinasyonlar VISSIM mikrosimülasyon programında simüle edilmiştir. Bulgular: Geçiş koridorunda bulunan kavşakların platform özelliklerinin ve sinyalizasyon sürelerinin seyahat ve gecikme süreleri, yakıt tüketimi, NO ve CO emisyon salınım değerleri üzerinde önemli derecede etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Sonuç: Seyahat süresi, gecikme süresi, yakıt tüketimi, CO salınımı ve NO salınımını minimum yapan kavşak platform durumları mevcut durum ile karşılaştırılmıştır ve mevcut duruma göre tüm değerlerde büyük miktarda azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to provide suggestions for improving the travel time, average delay time, fuel consumption, NO and CO emission oscillation values of four intersections at the Gölcük District city crossing. Method: The study consists of three basic stages. In the first stage, Taguchi L_9 orthogonal array was used to determine the most suitable intersection types. In the second stage, the signal times were arranged using the Webster Signaling Method. In the third stage, all combinations are simulated in the VISSIM microsimulation program. Findings: It has been determined that the platform features and signaling times of intersections in the passage corridor have a significant impact on travel and delay times, fuel consumption, NO and CO emission oscillation values. Results: Junction platform conditions that minimize travel time, delay time, fuel consumption, CO oscillation and NO oscillation are compared with the current situation, and a substantial reduction in all values has been achieved compared to the current situation.