Koksartroz Olgularında Total Kalça Artroplastisi Klinik ve Radyolojik Erken Dönem Sonuçları
Early Clinical and Radyolojical Results of Total Hip Arthroplasty for Coxarthrosis
- Tez No: 641457
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Şubat 2006-Nisan 2010 tarihleri arasında koksartroz tanısı nedeni ile total kalça artroplastisi uygulanan ve ameliyat sonrası poliklinik kontrolleri yapılan hastaların erken dönem demografik, klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın 3'ü çift taraflı olmak üzere toplam 83 kalça eklemine total kalça artroplastisi uygulandı. Hastaların etyolojilerinde yer alan hastalıklar sıklık sırasına göre şöyledir: Primer osteoartrit, GKD, Perthes hastalığı, FAİ, AVN, travma sonrası artrit ve asetabuler protrüzyo'dur. 80 hastanın 49 tanesi kadın (%61,25), 31 tanesi erkektir (%38,75). Ortalama yaş 60,24 (33-83) olarak hesaplanmıştır. Ortalama 32 ay takip edilen hastaların erken dönem sonuçları değerlendirilmiştir. Hastalar Harris Kalça Değerlendirme Skoru ile değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi, hastaların Harris kalça skoru ortalama 36,1 (18-49) olarak kaydedilmiş; ameliyat sonrası kontrollere gelen hastaların son kontrollerinde yapılan değerlendirme sonrası ortalama Harris kalça skoru 91,7 olarak hesaplanmıştır. Bu veriler ışığında ameliyat öncesi dönemde tüm hastaların Harris kalça skoru 'kötü' grupta yer alırken; ameliyat sonrası dönemde 3 hasta 'kötü', 4 hasta 'orta', 18 hasta 'iyi' ve 58 hasta ise 'mükemmel' grupta yer almaktadır. Ayrıca hastalar içinden kortikal tam teması olan 20 hasta ile kortikal tam teması olmayan 20 hasta klinik ve radyolojik olarak değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında 2 grup arasında ağrı skorları açısından fark yoktur. Fonksiyon skorları değerlendirildiğinde ise 2 grubun ameliyat öncesi ve sonrası skorları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Ameliyat öncesi deformite ve hareket açısından 2 grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktur. Ameliyat sonrasında deformite değerlendirildiğinde her 2 grupta da hastaların tamamında deformite skoru 4'tür. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında çalışma grubundaki hastaların erken dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının başarılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Between the dates February 2006 and April 2010, the early period demographic, clinical and radiological results of the patients, who are applied total hip arthroplasty because of the diagnosis coxarthrosis and whose postoperative polyclinic controls are done, are assessed in the 3rd Department of Orthopaedics and Traumatology of S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. In the study, total hip arthropalsy is applied on the 83 hip joints totaly; the 80 patients and 3 bilateral. The illnesses which take place the etiologies of the patients are respectively; Primary osteoarthritis, Congenitally hip dysplasia, Perthes disease, Femoroacetabular impingment, AVN, posttraumatic arthritis and acetabular protrusio. Out of 80 patients, 49 are women (%61,25), 31 are men (%38,75). The average age is reckoned as 60,24 (33-83). The early period results of the patients who are followed about 32 months are assessed. The patients are assessed with Harris Hip Score. In preoperative, the average score is reported as 63,1 (18-49); in postoperative, the average Harris Hip score is determined as 91,7. According to these data, while in the preoperative the whole patients's Harris Hip Score is in the bad side, in postoperative 3 patients are 'bad', 4 patients are 'middle', 18 patients are 'good' and 58 patients take place in the 'perfect' group. Moreover, the 20 patients who have complete cortical contact are assessed clinically and radiologically are compared to the 20 patients who don't have complete cortical contact. In terms of pain score, there is no difference between the two groups. When their functional scores are assessed, a remarkable difference is found between them statistically in preoperetive and pastoperative. There isn't a remarkable difference in the preoperative in terms of deformity and motion. In postoperative when deformity is assessed, the deformity score of the patients are 4 in both groups. Compared their literature knowledge, the early period clinical and radiological results of the patients in the study group are considered as successful.