Verbascum pseudoholotrichum Hub. - Mor. endemik bitkisinin toplam fenolik madde, antioksidan aktivite, kimyasal bileşimi ve metal içeriğinin belirlenmesi
Determination of total phenolic content, antioxidant activity, chemical composition and metal content of Verbascum pseudoholotrichum Hub. - Mor. endemic plant
- Tez No: 641458
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR, DOÇ. DR. ERDAL YABALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Türkiye'nin zengin florasından endemik bir tür olmasıyla sahip olduğu önemi dikkate alınarak, Verbascum pseudoholotrichum Hub.-Mor. (V. pseudoholotrichum) kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bu bitki, dünya çapında yaklaşık 220 cins ve 3000 tür ile yayılan Scrophulariaceae familyasına ait bir türdür. V. Pseudoholotrichum'un cinsi ise, Türkiye'de en çok türlere sahip cinslerden biridir ve bu cinse ait yeni tür bulma olasılığı yüksektir. V. pseudoholotrichum'un metanol, etanol ve su ekstraktları Soxhlet ekstraksiyonu kullanılarak elde edildi ve ekstrakların antioksidan aktivitesi, antimikrobiyal aktivitesi ve kimyasal bileşimleri ile beraber bitki numunesindeki eser element bileşimi değerlendirildi. Folin-Ciocalteu yöntemi uygulanarak, metanol, etanol ve su ekstraktlarının toplam fenolik içeriği kurutulmuş ağırlık bazında sırasıyla 180,9, 175,7 ve 186,1 mg GAE/100 g olarak belirlendi. Ekstraktların DPPH radikal süpürme aktivite analizi yapıldı ve yukarıda verilen aynı sıraya göre IC50 değerleri 0,775, 1,254 ve 0,539 mg/mL olarak elde edildi. V. pseudoholotrichum ekstraktlarında 38 bileşik GC-MS analizi ile tespit edildi. Bu türün kurutulmuş numunesindeki 24 elementin toplam içerikleri ICP-MS analiz yöntemi kullanılarak belirlendi. Ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi spektrofotometrik mikrodilüsyon tekniği kullanılarak E. coli, K. pneumoniae, B. subtilis, E. fecalis, C. albicans ve C. Parapsilosis'e karşı değerlendirildi. 24 saatlik inkübasyonun sonunda MİK değerleri 17,3 ve 113,9 µg/ml arasında elde edildi. Ayrıca, disk difüzyon yöntemi kullanılarak en büyük inhibisyon zon B. subtilis'e karşı etanol ekstraktı için 5,0 mm ve en küçük zon E. fecalis'e karşı su ekstraktı için 0,3 mm bulundu ve tüm ekstraktların E. coli'ye karşı herhangi bir dayanıklılık göstermediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Verbascum pseudoholotrichum Hub.-Mor. was extensively investigated considering its special importance to be an endemic species from the rich flora of Turkey. V. pseudoholotrichum is a species belongs to Scrophulariaceae family which spreads worldwide with about 220 genera and 3000 species. As for its genus, Verbascum, is one of the genera with most abundant species in Turkey and has a high probability of finding new species. Methanol, ethanol and water extracts of V. pseudoholotrichum were obtained using Soxhlet extraction and their antioxidant activity, antimicrobial activity and chemical composition beside the trace element composition of the plant sample were evaluated. The total phenolic content was determined using Folin-Ciocalteu method. 180.9, 175.7 and 186.1 mg GAE/100 g on a dried weight basis was obtained for methanol, ethanol and water extracts, respectively. DPPH radical scavenging activity analysis was performed and IC50 values were obtained as 0.775, 1.254 and 0.539 mg/mL, for same order of extracts as given above. The extracts of V. pseudoholotrichum were analysed by GC-MS and 38 compounds were detected. Total contents of 24 elements in dried sample of this species were identified by applying ICP-MS analysing method. The antimicrobial activity of the extracts was evaluated on each of E. coli, K. pneumoniae, B. subtilis, E. fecalis, C. albicans and C. parapsilosis using spectrophotometric microdilution technique. The MIC values were between 17.3 and 113.9 µg/ml at the end of the 24-hour incubation. Besides, the highest inhibition zone was noted as 5.0 mm for ethanol extract against B. subtilis, the lowest zone was 0.3 mm for water extract against E. fecalis and all extracts didn't show any resistance against E. coli using disc diffusion method.