Vemurafenibin mikroekstraksiyon yöntemi ile ön deriştirilmesi, tayini ve optimizasyonu
Preconcentration, determination and optimization of vemurafenib with microextraction method
- Tez No: 641460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Melanoma, bir cilt kanseri türüdür. Ancak erken tanı ve tedavi imkânlarının gelişmesi ile tedavisi mümkün olmuştur. Vemurafenib, melanom hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Daha önce tedavi edilemeyen metastatik melanoma hastalarında vemurafenib ile devam eden klinik çalışmalarda dacarbazine kıyasla sağkalımda artış gözlemlendiğinden dolayı vemurafenib, son yıllarda oldukça ilgi çekici ve üzerine çalışmaların yoğunlaştığı bir ilaç haline gelmiştir. Klinik çalışmaları ve tedavi edici ilaçları gözlemlemeyi desteklemek amacıyla vemurafenib'in tayini için bir analiz gereklidir. İlaçların analizinde doğru ve hassas sonuçlar elde etmek için önderiştirme yöntemleri kullanmak gerekmiştir. Son zamanlarda, dağıtıcı sıvı-sıvı mikro-ekstraksiyon (DLLME) olarak adlandırılan bir sıvı faz mikro ekstraksiyon tekniği oldukça ön plana çıkmıştır. Bu yöntem, ekstraksiyon sonrasında alınan örneğin doğrudan GC veya HPLC'ye enjekte edilebilmesine olanak sağlaması, yüksek zenginleştirme oranı, ekstraksiyon ve zenginleştirmenin yanısıra ayırma işleminin de yapılabilmesi, düşük maliyeti, hızlı olması ve işlem kolaylığı gibi üstün avantajlarından dolayı giderek daha fazla insanın ilgisini çekmiştir. Bu doktora çalışmasında dağıtıcı sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yötemi kullanılarak vemurafenibin ön deriştirilmesi, tayini ve optimizasyonunu gerçekleştirilmiştir. Bu sayede düşük maliyetle, hızlı, yüksek zenginleştirme faktörü elde edilerek vemurafenibin eser miktarları da ölçülmüştür. Geliştirilip optimize edilen bu yöntem yapay idrar ve su numunelerinde uygulanmış, sonuçlar istatistiksel olarak da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Melanoma is a type of skin cancer. However, with the development of early diagnosis and treatment opportunities, patients are diagnosed and treated at an early stage. Vemurafenib is a drug used in the treatment of melanoma disease. Vemurafenib has become a highly interesting and concentrated drug in recent years because of an increase in survival compared to dacarbazine in clinical trials with vemurafenib in previously untreated metastatic melanoma patients. An analysis for the determination of vemurafenib is required to support clinical studies and monitoring of therapeutic drugs. In order to obtain accurate and accurate results in the analysis of drugs, it is necessary to use preconcentration methods. Recently, a liquid phase micro-extraction technique called dispersing liquid-liquid micro-extraction (DLLME) has come to the fore. This method allows the injection of eg post-extraction directly into gas chromatography (GC) or highpressure liquid chromatography (HPLC), high enrichment rate, extraction and enrichment, as well as separation, low cost, speed and ease of operation. is attracting more and more people because of its superior advantages. In this doctoral study, pre-concentration, determination and optimization of vemurafenib was carried out by using dispersing liquid-liquid microextraction method. Thus, fast, high enrichment factor was obtained at low cost and very small amounts of vemurafenib were measured. This method, which was developed and optimized, was applied on artificial urine and water samples, and the results were statistically analyzed.