Vertebra tüberkülozunda tek aşama debridman, dekompresyon, füzyon ve posterior enstrümantasyon sonuçlarımız
Our results of single stage, debri̇dement, decompression, fusion and posterior instrumentation in vertebra tuberculosis
- Tez No: 641466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Vertebra tüberkülozunda anterior, posterior ve kombine cerrahi tedavi şekilleri olmakla beraber anterior girişimlere nazaran daha az komorbidite nedeniyle son zamanlarda posteriordan tek aşamalı cerrahi daha çok tercih edilmektedir. Amacımız vertebra tüberkülozunda tek aşama debridman, dekompresyon, füzyon ve posterior enstrümantasyonyaptığımız hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını incelemektir. Gereç ve yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 2014 – 2019 yılları arasında, vertebra tüberkülozu nedeniyle ameliyat edilen 12 hasta retrospektif olarakincelendi. Preop radyografi, MRG, BT, laboratuvar (CRP ve ESR), hastaların tüberküloz geçmişi, fonksiyonel ve nörolojik durumları sorgulandı, postopradyografi ve son kontrol radyografilerindekifoz açısı ayrıca post op CRP, ESR ve patoloji sonuçları değerlendirildi. Hastaların nörolojik durumu Frankel skalasına göre, fonksiyonel sonuçları VAS ve Oswestry skalaları ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 8 (%66.7)'i kadın, 4 (%33,3)'ü erkek olup yaş ortalaması 46.17± 15.9(15-6) yıl ve ortalama takip süreleri 34.92 (15-75) aydı.Hastanede kalış süresi ortalama 8,25 gündü. Hastalarımızın vertebra tutulum lokalizasyonları: 2(%16,7) lomber, 2(%16,7) torako-lomber bileşke ve 8(%66.7) torakal şeklindeydi. 1 hastamız dışında önceden tüberküloz geçmişi olan hastamız yoktu. 12 hastanın pre op crp değerleri 1,39 mg/lt bulunmuş olup erken post op da ki ölçümlerimiz 13,49 mg/lt idi. Hastaların 12.hafta crp değerleri ortalaması 2,08 mg/lt dir. Pre op sedimantasyon ortalamaları 32,83 mm/saat ölçüldü. Post operatif 3. ay ortalama sedimantasyon değerleri ise 30,08 mm/saatölçüldü. Torakal ve torako-lomber seviyede tutulumu olan 10 hastamızın ortalama pre op kifoz açısı 25.8° olarak hesaplandı. Aynı hastaların erken post op kifoz açıları ortalaması 13.8 olarak hesaplandı. Hastaların takiplerinde çekilen son grafilerinde ise ortalama 16.9° bulundu. Hastalarımızın pre op ve post op, post op ve son kifoz açıları arasındaki karşılaştırma istatistiksel olarakanlamlı bulunmuş olup 0,005 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays vertebral tuberculosis has anterior, posterior and combined surgical treatment methods, single-stage surgery from posterior is more preferred due to less comorbidity compared to anterior interventions. The aim of this study was to examine the clinical and radiological results of patients who underwent single-stage debridement, decompression, fusion and posterior instrumentation in vertebral tuberculosis. Materials and Methods: Twelve patients who underwent surgery for vertebral tuberculosis between 2014 and 2019 in Dicle University Medical Faculty Orthopedics and Traumatology Department were retrospectively analyzed. Preop radiography, MRI, CT, laboratory (CRP and ESR), tuberculosis history, functional and neurological conditions of the patients were questioned.Kyphosis angle in the post op radiography and final control radiographs and post op CRP, ESR and pathology results were evaluated. Neurological status of the patients were evaluated according to the Frankel scale, and their functional results were evaluated with VAS and Oswestry scales. Results: In our study, 8 (66.7%) were female and 4 (33.3%) were male. The mean age was 46.17 ± 15.9 (15-6) years and the mean follow-up was 34.92 (15-75) months. Average hospital stay was 8.25 days. Vertebral involvement localizations of our patients were 2 (16.7%) lumbar, 2 (16.7%), thoraco-lumbar junction and 8 (66.7%) thoracic. We did not have a patient with a previous history of tuberculosis, except one. The pre op crp values of 12 patients were 1.39 mg / lt, and our measurements in early post op were 13.49 mg / lt. The mean crp values of the patients at the 12th week are 2.08 mg / lt. Pre op sedimentation averages were measured as 32.83 mm / hour. Post-operative 3rd Month mean sedimentation values were measured as 30.08 mm / hour. The mean pre-op kyphosis angle of 10 patients with thoracic and thoraco-lumbar involvement was calculated as 25.8°. The mean of early post op kyphosis angles of the same patients was calculated as 13.8. In the last graphs taken in the follow-up of the patients, an average of 16.9° was found. The comparison between the pre-op and post-op, post-op and post-kyphosis angles of our patients was found statistically significant and was calculated as 0.005. The mean Pre Op VAS score (out of 10) of our patients was 7.67, and the mean post op VAS score was 3.25.