Kolesteatomlu hastalarda NOD2 geni RS1077861 polimorfizmi ve ekspresyon düzeyinin araştırılması
Investigation of NOD2 general RS1077861 polymorphism and expression in patients with colesteatoma
  1. Tez No: 641465
  2. Yazar: EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kolesteatom çok katlı yassı epitelin keratinizasyonuna sebep olan epidermal inklüzyon kistidir. Önemli bir otolojik sorun olan kolesteatom etyolojisini ve etyapatogenizini aydınlatmak adına embriyogenezisde, yaşama ve çoğalma döngüsü ile birlikte apoptozis gibi farklı hücresel fonksiyonlara aracılık eden NOD2 (A/T) rs1077861 geni polimorfizmi ve ekspresyonu ile olası etkileri incelenmiştir. Örneklemimiz; Kolesteatom tanısı almış 100 birey ve bu grubun yaş ve cinsiyet dağılımı göz önünde bulundurularak aile öyküsünde kolesteatom hikayesi bulunmayan 100 sağlıklı bireyden oluşmuştur. Kontrol ve deney grubuna ait bireylerden alınan periferik kan örneklerinden RNA ve DNA izalasyonlarını yaparak ekspresyon ve genotipleme analizlerini Real-Time PCR ile belirledik. Bulgularımızın istatistiksel analizi: ANOVA, aksi durumda KRUSKAL-WALLİS testinden yararlanılmıştır. Hastalık ile genotiplerin ve allellerin ilişkilerinde ki-kare testinden yararlanılmış olup genotip açısından hasta ve kontrol gruplarının dengeleri“Hardy-Weinberg”kuralı ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cholesteatoma is an epidermal inclusion cyst that causes keratinization of a multilayer flat epithelium. This is explained by apoptosis and controlled cell proliferation in healthy cells. In cholesteatoma, the balance of functions of these structures is impaired. In order to elucidate the etiology of cholesteatoma, which is an important autological problem, possible effects with the polymorphism and expression of the NOD2 (A / T) rs1077861 gene, which mediates different cellular functions such as apoptosis, along with the cycle of survival and proliferation. Our sample; Consisting of 100 individuals diagnosed with cholesteatoma in the Department of Otorhinolaryngology in Mersin University Faculty of Medicine and 100 age-free individuals without a family history of cholesteatoma considering the age and gender distribution of this group. We determined the expression and genotyping analysis by Real-Time PCR by performing RNA and DNA isolations from the peripheral blood samples taken from individuals in the control and experimental group. Statistical analysis of our findings: ANOVA, otherwise KRUSKAL-WALLİS test was used. The chi-square test was used in the relationship between the disease and genotypes and alleles, and the balances of the patients and control groups in terms of genotype were controlled by the“Hardy-Weinberg”rule.