Ankara ilinde 2013-2019 yılları arasında tüberküloz tanısı alan yabancı ülke doğumlu ve T.C. vatandaşı tüberküloz hastalarının epidemiyolojik analizi ve karşılaştırılması
Epidemiological analysis and comparison of patients born in a foreign country and T.R. citizen tuberculosis diagnosed with tuberculosis in ankara between 2013 and 2019
- Tez No: 896612
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRCAN KAYAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıklarının Epidemiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Ankara ilinde Ocak 2013-Aralık 2019 yılları arasında tüberküloz tanısı alan yabancı ülke doğumlu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hastaların verileri ve tedavi sonuçlarının değerlendirilerek tüberküloz kontrolü, tanı ve tedavisinin planlanmasına katkıda bulunmaktır. Yöntem: Çalışmamızda Türkiye Ulusal Tüberküloz Sürveyans Araştırması Formları ile toplanan veriler ve tedavi sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Veri kontrolü yapıldıktan sonra analiz edilmiş, vaka sayıları frekans olarak sunulmuş, istatistiksel analizde Ki-kare Testi kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi (p) 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: 2013-2019 yılları arasında Türkiye Ulusal Tüberküloz Sürveyansı Araştırması verilerinde toplam 4119 olgu mevcuttur. 2013 yılında olgu hızı yüzbinde 11,5 iken 2019 yılında yüzbinde10,5'dir. Yaş ortalaması 47,6±19,5 ve %93,1'i T.C. vatandaşıdır. Olguların doğduğu ülke ile yaş grupları, olgu tipi, tutulum yeri, arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to contribute to the planning of tuberculosis control, diagnosis and treatment by evaluating the data and treatment results of foreign-born and Turkish citizens diagnosed with tuberculosis in Ankara between January 2013 and December 2019. Methods: In our study, data collected with the Turkish National Tuberculosis Surveillance Research Forms and treatment results were evaluated retrospectively. After the data was checked, it was analyzed, the number of cases was presented as frequencies, the Chi-square Test was used in statistical analysis, and the statistical significance level (p) was taken as 0.05. Results: There are a total of 4119 cases in Turkish National Tuberculosis Surveillance Research Forms data between 2013 and 2019. While the case rate was 11.5 in 2013, it is 10.5 in 2019. The average age of the cases is 47.6±19.5, 93.1% of them are Turkish Republic citizens. There is a statistically significant difference between the country of birth of the cases and age groups, case type, and location of involvement.