Gastronomi festivallerinin ortaya çıkışı, yönetimi ve stratejiler üzerine Alanya'da nitel bir araştırma
A qualitative research in Alanya on the emergence, management and strategies of gastronomy festivals
  1. Tez No: 641505
  2. Yazar: GÖKAY GÜDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada bir gastronomi festivalinin ortaya çıkışı süreci, yönetimi ve bu tür festivallerde izlenilen stratejik yaklaşımların Alanya destinasyonu örneğinde ele alınması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak odak grup görüşmesi, bireysel görüşme ve doküman incelemesi birlikte kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunun hazırlanması için ilk aşamada odak grup toplantısı (8 katılımcı) organize edilmiştir. Ardından ise amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemi birlikte kullanılarak Alanya'da etkinlik turizmi ile ilgilenen toplam 12 kişi ile iletişime geçilmiş ve bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulgular içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz bulguları, festivallerin turizmde rolü, festivallerin düzenlenme amaçları, gastronomi festivallerinin süreci ve gastronomi festivallerinde strateji konusu olmak üzere dört ana tema altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda festivallerin turizmde teşvik edici, destekleyici ve tamamlayıcı olmak üzere üç rolünün olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bulgular festivallerin psiko-sosyal, kültürel, siyasi, ekonomik ve turizm gibi çeşitli nedenlerle organize edilebileceğine dair çeşitli çıkarım sağlarken ürün, festival adlandırılması, yer ve mekânın seçimi gibi daha birçok bileşenin bir gastronomi festivalinin ortaya çıkışında ve yönetiminde önem arz ettiğini göstermiştir. Son olarak bulgular gastronomi festivallerinde stratejik planlamaların ve ortaya çıkan stratejilerin olabileceğine ilişkin birtakım çıkarımlar sunarken festival teması çerçevesinde kaynaklara dayalı stratejik yaklaşımların da bu tür etkinliklerde izlenilen strateji biçimi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discuss the emergence of a gastronomy festival, its management and the strategic approaches followed in such festivals in the example of Alanya destination. Qualitative method was preferred in the research and focus group interview, individual interview and document review were used together as data collection tool. Focus group meeting (8 participants) was organized in the first stage for the preparation of the semi-structured interview form. Then, using the purposeful and snowball sampling method together, a total of 12 people interested in event tourism in Alanya were contacted and individual interviews were held. The findings obtained from the interviews were subjected to content analysis. The findings of analysis were gathered under four main themes: the role of festivals in tourism, the purposes of organizing the festivals, the process of gastronomy festivals and the strategy of gastronomy festivals. As a result of the research, it has been revealed that festivals have three roles in tourism, which are encouraging, supportive and complementary. In addition, the findings show that while festivals can be organized for various reasons such as psycho-social, cultural, political, economic and tourism, many other components such as product, festival naming, location and venue selection are important in the emergence and management of a gastronomic festival. Finally, the findings suggest that strategic plans and emerging strategies can be found in gastronomic festivals, while strategic approaches based on resources within the framework of the festival theme are the type of strategy followed in such events.