Sandıklılı Fikri hayatı ve divanı
Sandıklılı Fikri life and divan
  1. Tez No: 64151
  2. Yazar: A. FERİT TAKTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
ÖZET Sandıklılı Fikri, 1844 yılında Afyon'un Sandıklı kazasında doğmuştur. Asıl adı Mehmet'tir. Sandıklı'da medrese tahsili yapmış, Arapça ve İslâmi ilimler öğrenmiştir. Öğreniminden sonra on altı yıl askerlik etmiş, Osmanlı - Rus savaşım katılmıştır. Savaş sonrası Sandıklı'ya dönmüş ve burada Nakşbendi tarikatına bağlanmıştır. Daha sonra Dinar'da öğretmen olarak çalışmış ve (1901-1902) tarihinde vefat etmiştir. Fikri'nin elimizdeki tek eseri Türkçe Divan'ıdır. Eser Afyon Arkeoloji Müzesinde muhafaza edilmektedir. Eserde 288 şiir vardır. Şiirlerin çoğunluğu, Divan edebiyatı şekillerine göre yazılmıştır. Eserdeki şiirler, dini ve tasavvuf! mahiyettedir. Şair bu konuları, daha çok, nasihat vermek amacıyla ele alır. Eser bu yönüyle incelendiği gibi, transkripsyon da edilmiştir. Bu özellikleriyle Sandıklılı Fikri, Divan edebiyatı ve Tekke edebiyatı şairlerinin tesirinde kalmış bir mutasavvıf şairdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sandıklılı Fikri was bom in 1844 in Sandıklı for Afyon. His name is Mehmet. He was complate education in Sandıklı. He was learn Arabsh and Telam Science. After He was learn, he was do military service. He was be found warm for Ottman - Rusian. After he was turn back in Sandıklı. He was go into for Nakşbendi relligious order. After he was work a teacher. He diedin (1901-1902) in Dinar. He has got a work. It is a Turkish Divan the work is in Afyon Arkeological Museum. The poety be found in Divan 288. Fikri was more write the poetys form for Divan Literature. The work has got characteristics for religious and mysticsm. The poet was tell this subject, of advise. We examine minutelyed the work characteristics for religious and miysticsm. Sandikkli Fikri is a mystics poet. Divan Litarature and Tekke (order) Litarature affect an Sandikkli Fikri.