Avrupa'da yaşayan Türklerde dini kimlik ve aidiyet algısı: Sandıklı örneği
Religious identity and religion perception among Turks living in europe: Example of Sandikli
  1. Tez No: 683850
  2. Yazar: MUHAMMED ARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma 1960'lı yıllarda başlayan 1970'li yıllarda ivme kazanan ve bugün hala varlığını sürdüren dış göç sürecinde Avrupa'ya yerleşen Sandıklılı Türklerin dini kimlik ve aidiyet algılarını ele almaktadır. Bu bağlamda Avrupa'da yaşayan Sandıklılıların göç, dini kimlik ve aidiyet kavramlarına yükledikleri anlamlara değinen araştırmanın saha çalışması Sandıklı ilçesinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ikamet eden ve tatil için ilçeye gelen 22 kişilik bir örneklem grubuyla derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Araştırmamızda iki temel bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde literatür taraması yapılmış genel anlamda göç, dini kimlik ve aidiyet tanımlamalarına ve bunlar arasındaki ilişkiye yer verilmiştir. İkinci bölümde bulgular kısmında ise görüşülen bireylerden elde edilen veriler çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırmamızda örneklem grubunu oluşturan Sandıklılı Türklerin birçoğunda milli, dini ve kültürel değerlerini koruma eğilimi hakimdir ve bu bireylerin göç ettiği ülkedeki toplumla uyum içerisinde yaşadığı tespit edilmiştir. Bu manada Türk kültür ve değerlerini benimseyen bireylerin varlığı dikkat çekmektedir. Katılımcılarımız kendilerini Türkiye'ye ait hissettiğini ifade etmiş ve Avrupa kültürüne ayak uydursalar da Türk değer, örf ve âdetlerini unutmadıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca dini yönlerini ve milli benliklerini ortak bir noktada buluşturarak dinsel kimliklerine ve aidiyet bağlarına vurgu yapmışlardır. Araştırmamızın katılımcıları Müslüman ve Türk kimliklerinden dolayı sosyal ve kamusal alanda çeşitli şekilde ötekileştirmeye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Ancak, islamofobi ve ötekileştirme kaynaklı herhangi olay ya da davranışla karşılaşmadığını dile getirenler de bulunmaktadır. Araştırmamıza göre Sandıklılı Türkler ile Avrupa halkı arasında ülkelere göre kültürlerarası iletişimin farklı düzeylerde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak Avrupa'da altmış yılı aşan bir süredir hayatlarını idame ettiren Sandıklılı Türklerin iv kimliklerinin ve aidiyet algılarının oluşumunda ve korunmasında dinin kuşatıcı ve baskın etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the religious identity which includes perceptions of belonging and the basic social problems faced by Turkish immigrants who settled in Europe after the immigration flow that started in the 1960s, accelerated in the 1970s and still continue today, in the sample of immigrants from Sandıklı. In this context, in the research; Turks living in the Europe migration of Turks, meaning they load their religious identity and belonging concepts and religious life, cultural identity and integration, islamophobia and marginalization, assimilation, marriage, family relations were focused on, and finally subject thoughts return to Turkey. At this point a field work about meanings attributed to migration, religious identity and belonging was done in Sandıklı between people immigrated to Europe from Sandıklı. The field study was conducted with the people over the age of 18 in Sandıklı district. In-depth interviews were conducted with a sample group of 15 men and 7 women with a total of 22 people. Participants were interviewed with a pre-prepared and categorized questionnaire. Voice recording was made during the interviews, and notes were taken when it was not possible to record. Then the study data were transferred to the electronic divices. The research consists of two main parts. In the first part, the literature was reviewed, and the relationship between immigration, religious identity and identity definitions as well as the notions of immigration, religious identity and belonging were included with the information obtained. In the section of findings in the second part, the data obtained from the individuals interviewed were analyzed and interpreted. In the study, the majority of Turks in Sandıklı tend to live in harmony with the European society by preserving their cultural, religious and national values. However, it is noteworthy that there are people who show a balance tendency in terms of adaptation. Marginalization and assimilation tendencies are very low. vi According to the results it was detected that intercultural communication was occured at different levels between European community and Turks from Sandıklı. The comprehensive and dominanat effect of religion is observed at the preservation and creation of identity and belonging among Turks from Sandıklı living more than sixty years in Sandıklı.