Pend-name-Güvahi -dil incelemesi-
- Tez No: 64152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Bugüne kadar Güvâhi'nin Pend-nâme adlı eseri üzerinde transkripsiyon ve atasözleri ile ilgili çalışmalar yapılmış olmasına rağmen eserin dil incelemesine rastlanmamıştır. Eski Anadolu Türkçesi Dönemi özelliklerini halk diliyle bütünleştirerek yansıtan bu eser üzerinde bir dil çalışması yapmayı uygun gördük. Çalışmamızı İnceleme, Sonuç, Metin, Metnin Orijinalinden Parçalar, Sözlük ve Bibliyografya bölümlerinden oluşturduk. İnceleme Bölümünü üç ana başlık altında ve yeterli miktarda örnek vererek gerçekleştirmeye çalıştık. Yazım Bölümünde genel yazılış özellikleri üzerinde durduk. Ses Bilgisi Bölümünde, eserde özellik gösteren ünlü türleri ile ses değişikliklerini göstermeye çalıştık. Şekil Bilgisi Bölümünde ise çekim ekleri, zarflar, edatlar, bağlar, ünlemler, fiiller ve fiil kiplerini kullanılışlarıyla değerlendirmeye çalıştık. Sonuç Bölümünde tesbit ettiğimiz önemli özellikleri verdik. Metin Bölümünde eserin tam transkripsiyonlu metnini oluşturmaya çalıştık. Çalışmamızın sonuna eklediğimiz Sözlük Bölümünde, bugün kullanımdan düşmüş ya da az kullanılan kelimeleri anlamlandırdık. Son olarak da Bibliyografya Bölümünde faydalandığımız kaynakları alfabetik sıra ile sunduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Athough there has been a study about transcription and proverbs of Giivahi's publication, called Pend-nâme, it was never coincided with any language research of this publication. We approved to do a language research on this publication which is reflecting the characteristics of the Ancient Turkish of Anatolia integrating with public language. We formed our study by language research, result, text, original textual parts, glossary and bibliography. We tried to achieve the research part under three main items and by giving enough examples. We focused on general writing characteristics in writing part. In phonetics part, we tried to indicate famaus types and phonetical changes we found in this publication. In morphology part, we also tried to evaluate the terminations, adverbs, conjuctions, exclamatory words, verbs and verb conjugations with their usage. We placed some details determined as the important ones in the conclusion part. In the text part, we tried to form the exact text transcription of publication. We gave meaning to the words which are now being underused or, are rarely used in the glossary part as we added to the end of our study. Concludingly, we offered the publications (resources), we utilized from, in Bibliography Part with on alphabetical order.