Kick boks sporcularında 4 haftalık crossfit antrenmanlarının denge çeviklik ve kuvvet parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 4 week crossfit training on balanceagility and strength parameters in kick boxing athletes
  1. Tez No: 641523
  2. Yazar: EMRE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma,kick boks sporcularında 4 haftalık crossfit antrenmanlarının denge, çeviklik ve kuvvet parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılacaktır.Çalışmada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğrenim gören aktif olarak lisanslı kick boks sporu ile uğraşan, herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve gönüllü olarak katılacak 20-25 yaş arası 24 erkek sporcu yer alacaktır. Çalışmaya katılan sporcular rastgele örneklem yöntemi ile (12) deney ve(12) kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılacaktır. Deney grubuna kick boks antrenmalarına ek olarak 4 haftalık haftada 3 gün 60 dakika crossfit antrenmanı uygulatılacaktır. Kontrol grubu ise geleneksel kick boks ve kuvvet antrenmanlarına devam edecektir. Deney ve kontrol gruplarının fizikselözellikleri (yaş, boy, kilo ve vücut kitle endeksi), denge, kuvvet ve 505 çeviklik değişkenlerine ait tanımlayıcı veriler SPSS (version18.0) programı ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study will be conducted to investigate the effects of 4-week crossfit training on balance, agility and strength parameters in kick boxing athletes. The study will include 24 male athletes aged 20-25 years who are active in licensed kickboxing at Muğla Sıtkı Koçman University, who do not have any health problems and will participate voluntarily. The athletes participating in the study will be divided into two groups as (12) experimental and (12) control groups by random sampling method. In addition to kick boxing exercises, the experimental group will be given 60 minutes of crossfit training 3 days a week for 4 weeks. The control group will continue traditional kickboxing and strength training. Descriptive data of physical characteristics (age, height, weight and body mass index), balance, strength and agility variables of the experimental and control groups will be analyzed with SPSS (version18.0) program.