İdari Yargılama Hukukunda mahkeme kararlarının açıklanması ve yanlışlıkların düzeltilmesi
Clarification and correction of judgement in Administrative Trial Law
- Tez No: 641536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yargılama süreci neticesinde mahkemeler elde ettikleri sonuca göre karar verirler. Bu karar ile taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözülmesi amaçlanır. Kararın yeterli açıklıkta olması, taraflara tanınan haklar ve yüklenen borçların açık ve anlaşılır olması büyük önem arz etmektedir. Ancak hâkimin baktığı dosya sayısının fazlalığı, deneyimsizliği veya dikkatsizliği sebebiyle kararda anlam kapalılıkları veya çelişik hüküm fıkraları bulunabilir. Hukuk sistemleri, kararın taşıması gereken asgari niteliklere sahip olmaması veya tarafların beklentilerini karşılamaması durumunda başvurabilecekleri hukuki çareler öngörmüştür. Açıklama ve yanlışlıkların düzeltilmesi bu çarelerden ikisidir. Açıklama ve yanlışlıkların düzeltilmesi yollarıyla kararın değiştirilerek yerine bir yenisinin konulması değil hükmün daha belirgin ve tutarlı bir bütün haline gelmesi amaçlanmaktadır. Davanın tarafları, kararda birbirine aykırı hüküm fıkraları bulunması veya kararın yeterince açık olmaması hallerinde mahkemeye başvurarak kararın açıklanmasını ya da aykırılığın giderilmesini isteyebilir. Yanlışlıkların düzeltilmesinin konusu açıklamaya göre daha basit niteliktedir. Tarafların ad ve soyadına, sıfat ve talep sonucuna ilişkin yanlışlıklar ile hüküm fıkrasındaki hesap yanlışlıkları yanlışlıkların düzeltilmesi yoluyla giderilebilir. Tez çalışmasının konusu idari yargılama hukukunda mahkeme kararlarının açıklanması ve yanlışlıkların düzeltilmesidir. Açıklama kurumuna tezin ilk iki bölümünde yer verilmektedir. Tezin son bölümü ise yanlışlıkların düzeltilmesini konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of trial process, courts decide in accordance with their results. With this decision, solving disputes between the parties is aimed. It is very important that the decision is clear enough, the rights granted to the parties and the debts incurred are clear and understandable. However, due to the high number of files the judge looks at, the judge's beıng inexperienced or inadvertence, the decision may contain gaps in meaning or contradictional provisions. Legal systems, have envisaged legal solutions in case the decision may not have the minimum qualifications that they should have or if the parties do not meet their expectations. Clarification and correction are two of these solutions. Through clarification and correction, making the judgement more clear and consistent instead of replacing the decision is aimed. The parties of the case may apply to the court if there is contradiction in the judgement or the clarification is not clear enough, and may request the clarification or the elimination of the contradiction. Subject of correction of judgement is simpler than the clarification of judgement. Mistakes related to the name and surname of the parties, designation, request result, and account mistakes in judgement can be changed through correction. The subject of the thesis study is clarification and correction of judgement in administrative trial law. The clarification body is included in the first two sections of the thesis. The last part of the thesis deals with correction of judgement.