Türkiye A milli futsal takımının 2015-2018 yılları arasında oynadığı müsabakaların bazı teknik-taktik kriterler açısından analizi
Some technical and tactical analysis of the criteria of the Turkish national Futsal Team match played between 2015-2018
- Tez No: 641538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Türkiye A Milli Futsal takımının oynadığı müsabakaların (2015-2018) bazı teknik-taktik kriterler açısından analiz edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, belirtilen zaman aralığında oynanan müsabakalar, kazanan ve kaybeden takımlar bazında ortaya konulmuş, müsabakalar teknik ve taktik parametreler açısından analiz edilerek incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye A Milli Futsal takımına ait müsabakaların tamamı, örneklemini ise 2015-2018 yılları arasında Türkiye A Milli Futsal Takımının oynadığı müsabakalar oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında, açık erişime sunulan maçlar bilgisayar ortamında,“Kağıt-Kalem Metodu”ve“e analyze soccer”programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, oynanan müsabakalarda oluşan, gol, köşe vuruşu, pas (kendi sahası ve rakip saha), şut, faul, top kazanma, top kaybı ve serbest vuruş sayıları incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, oynanan 8 maçta maç başına 4 gol ortalaması ile 32 gol atılırken, maç başına 4,25 gol ortalaması ile 34 gol yenilmiştir. Oynanan maçlarda yapılan 2203 olumlu pasın 1390'ı (%63.1) kendi sahasında, 813'ü (%36.9) ise rakip sahada gerçekleşmiştir. Futsal A milli takımın, tüm maçlarda kazandığı 271 topun 215'inin (%79,3) kendi yarı sahasında, 56'sının (%20,7) ise rakip sahada olduğu, tüm maçlarda kaybedilen 427 topun 204'ünün (%47,8) kendi yarı sahasında, 223'ünün (%52,2) ise rakip sahada gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, rakip yarı sahada yapılan pas sayısı, ön bölgedeki top kazanma sayısı, gibi parametrelerin arttırılması, kazanılan ve kaybedilen top sayılarındaki farklılığın en aza indirilmesi, uluslararası arenada oynanacak müsabakalarda, sonucu doğrudan etkileyecek parametreler olarak düşünüldüğünden, antrenmanlarda bu değişkenleri geliştirmeye yönelik çalışmalara daha fazla önem verilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkey national futsal competitions played by the team (2015-2018) was carried out to analyze the technical and tactical terms of some criteria. In this study, the competitions played in the specified time interval are presented on the basis of winning and losing teams, and the competitions are analyzed and analyzed in terms of technical and tactical parameters. The population of the study, all of the competitions of the National Futsal team Turkey, between the years 2015-2018 constitute the sample of the matches played by the National Futsal Team Turkey. In the collection of the research data, the matches presented to open access were analyzed in computer environment by using“Paper-Pen Method”and analyze e analyze soccer "program. In the research, the number of goals, corner kick, pass (own field and opponent field), shot, foul, yellow card, red card, ball win, ball loss and free kick in the competitions played were examined. According to the findings obtained in the study, while 32 goals were scored with an average of 4 goals per game in 8 games played, 34 goals were conceded, with an average of 4.25 goals per game. Of the 2203 positive passes, 1390 (63.1%) were at home and 813 (36.9%) at home. Of the 271 balls won by the Futsal A national team in all matches, 215 (79.3%) were in their own half and 56 (20.7%) were in the opponent's field. Of the 427 balls lost in all matches, 204 (47.8%) in their own half field, 223 (52.2%) in the competing field. As a result, increasing the parameters such as the number of passes made in the opponent half field, the number of ball wins in the front zone, minimizing the difference in the number of balls won and lost, are considered to be the parameters that will directly affect the result in international competitions, it can be sad that the training program should be designed for development these variables.