Türkiye A Milli Futbol Takımının Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme grubunda oynadığı maçların analizi
Analysis of the matches played by the Turkey a national football team in the Euro 2020 European Football championship qualifying group
- Tez No: 688454
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada A Milli Futbol Takımının EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubunda oynadığı maçlarındaki yurt içi/yurt dışı oynayan/yetişmiş oyuncular, pas, asist, şut, gol vb. verilerinin incelenerek sonuçların ve çıkarımların takımın antrenman pratiğine katkı sunulması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Buna göre A Milli Futbol Takımının EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubunda oynadığı maçlarındaki çeşitli istatistikleri elde edilerek yüzde ve frekans olarak gösterilmiştir. Araştırmanın veri setini A Milli Futbol Takımının EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubunda oynadığı maçlardan elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Türkiye Futbol Federasyonu Bilgi Bankası, UEFA, InStat maç analizi programı kullanılarak elde edilmiş ve analizler gerçekleştirilirken Excel ve Word programları kullanılmıştır. Sonuç olarak A Milli Futbol Takımı dışarıda oynadığı maçlarda 3 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet elde etmiştir. İçeride oynadığı maçlarda ise 4 galibiyet ve 1 beraberlik elde etmiştir. A Milli Futbol Takımının oynadığı maçlarda atılan şutların %61,0'i isabetsiz olarak kaydedilmiş olup, ortalama %39 isabet oranı ile oynamıştır. Atılan gollerin %67'si akan oyun ve %33'ü duran top organizasyonları ile kaydedilmiştir. Ayrıca A Milli Futbol Takımının oynadığı maçlarda ilk 11'de görev alan yurt içinde oynayanların oranı %51 iken yurt dışında oynayanların oranı %49'dur. Oynadığı maçlarda ilk 11'de görev alan futbolcuların %70'i yurt içinde yetişmiş, %30'u yurt dışında yetişmiştir. İç sahada gösterilen performansın, deplasmandan fazla puan toplanmasının nedeni olarak defansif etkinliğin göstergesi sonucunda iç sahada yenilen golün hiç olmaması görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, domestic/foreign playing/trained players, passes, assists, shots, goals, etc.in the matches played by the National Football Team in the Euro 2020 European Football Championship qualifying Group. by examining their data, the results and inferences are intended to contribute to the team's training practice. Document analysis from qualitative research methods was used in the research. Accordingly, various statistics of the National Football team playing in the Euro 2020 European Football Championship qualifying Group are obtained and shown as a percentage and frequency. The data set of the study was obtained from matches played by the National Football Team in the Euro 2020 European Football Championship qualifying group. The data of the study was obtained using the Turkish Football Federation knowledge base, UEFA, InStat match analysis program, and Excel and Word programs were used during the analysis. As a result, the A National Football Team has achieved 3 wins, 1 draw and 1 defeat in outdoor games. He has 4 wins and 1 draw in his domestic matches. 61.0% of the shots taken in the matches played by the Turkish National Football Team were recorded as misspelled, and they played with an average hit rate of 39%. 67% of goals scored were recorded by running games and 33% by set ball events. In addition, while the rate of those playing in the first 11 of the matches played by the Turkish National Football Team is 51% the rate of those playing abroad is 49%. 70% of the players who took part in the top 11 in the matches they played were trained in the country and 30% were trained abroad. The reason fort the performance shown in the home field to collect more points than away is the absence of any goals conceded in the home field as a result of the indicator of defensive efficiency. It is thought that the obtained data will contribute positively to tactical training planning.