Rejyonel intravenöz anestezide kullanılan lidokain, lidokain+tramadol ve lidokain + morfinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of lidocaine, lidocaine plus tramadol and lidocaine plus morphine in patients undergoing arm surgery for intravenous regional anesthesia comparison of ropivacaine, ropivacaine plus tramadol and ropivacaine plus morphine in patients undergoing minor hand surgery] comparison of anesthetic effect between 0.375% ropivacaine versus 0.5% lidocaine in forearm intravenous regional anesthesia.
  1. Tez No: 641539
  2. Yazar: BİLGE ASLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEVAL İZDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İVRA'da tek başına lidokain ile lidokainin morfin ve tramadol ile kombinasyonlarının turnike ağrısına, duyusal, motor blok başlama ve geri dönüş zamanlarına, analjezi süresine ve kalitesi ile analjezik tüketimine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.ASA I-II grubundan 18-70 yaşında 90 olgu çalışmaya alınıp, rastgele yöntemle üç eşit gruba ayrıldı. IVRA solüsyonu olarak Grup L'e 40 ml %0.5'lik lidokain, Grup L+T'ye 40 ml olacak şekilde % 0.5'lik lidokain içinde 1.5 mg.kg-1 tramadol, Grup L+M'ye 40 ml olacak şekilde % 0.5'lik lidokain içinde 0.1 mg.kg-1 morfin uygulandı.Duyusal blok ilk 5 dk 30 sn ara ile daha sonra, 20 dk' lık süre içinde 2,5 dk ara ile motor blok ise 5 dk aralarla değerlendirildi. Proksimal ve distal turnike süresi, duyusal ve motor blok başlama ve geri dönüş zamanları, analjezi süresi, 24 sa'lik analjezik tüketimi, yan etkiler kaydedildi. Vital bulgular VAS değerleri İVRA uygulanmadan önce ve 5., 10., 15., 20., 30., 40., 50., 60. dk'larda, kaf inmesinde ve sonrasında 2.,3.,4.,5. ve 6 sa'lerde takip edildi.
Özet (Çeviri)
We conducted this study to compare the effects of lidocaine alone, and those of morphine and tramadol when added to lidocaine for intravenous regional anesthesia (IVRA) on tourniquet pain, the onset and regression time of motor and sensory block, the quality and duration of analgesia and analgesic consumption.Ninety patients aged between 18-75 years, with ASA I or II classification scheduled to undergo hand surgery were enrolled in this study. They were randomly assigned to one of three groups for administration of either 0.5 % lidocaine (Group L), 0.5 % lidocaine with 1.5 mg.kg-1 tramadol (Group L+T), or 0.5 % lidocaine with 0.1 mg.kg-1 morphine (Group L+M) in a volume of 40 ml. Sensory block assessment was performed with 30 seconds interval in the first 5 minutes and then 2.5 minutes interval in the following 20 minutes, while motor block was assessed with 5 minutes interval. Proximal and distal tourniquet duration, the onset and regression time of sensory and motor block, analgesia duration, anlagesic requirements in the 24 hr and side effects were noted. Vital signs and VAS scores were evaluated before IVRA application and at 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60 minutes, tourniquet deflation and 2, 3, 4, 5, and 6 hr afterwards. There were no differences betwen groups with regard to sensory block regression, motor block onset and regression times, duration of analgesia and analgesic consumption. However, sensory block onset time was significantly shorter in Group L+M compared with the other groups and also in Group L+T compared to Group L (p< 0.05). Besides sensory block regression time was significantly shorter in Group L than in Group L+M. There was a significant increase in VAS scores at postoperative 4 and 5 hr in Group L (p< 0.05). Mean arterial blood pressure was significantly reduced in Group L+M at the time of tourniquet deflation (p< 0.05).In conclusion, forearm IVRA with lidocaine and morphine or tramadol improves postoperative analgesia and sensory block without serious side effects. However, these combinations provide no advantage on tourniquet pain, motor block quality, analgesia duration and analgesic consumption.