Dövüş sporcularında motivasyon, kendinle konuşma ve performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationships among motivation, self talking and performance on combat athletes
- Tez No: 641549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sporun özellikle ekonomik getirileri, statü sağlaması ve iyi bir reklam aracı olması bireyleri ve takımları yüksek performans göstermeye zorlamaktadır. Günümüzde sporcu performansını artırmak için fiziksel antrenman yöntemleri kullanılsa da, bazen bu yöntemler tek başına yeterli olamadığından, ek olarak bir takım psikolojik teknikler de kullanılmaktadır. Son zamanlarda popüler olan kendinle konuşma tekniği bunlardan bir tanesidir. Dolayısıyla bu çalışma kendinle konuşma, güdülenme ve performans arasındaki ilişkinin belirlenmesine odaklanmıştır. Veri toplama aracı olarak, sporcuların kendinle konuşma düzeylerini ölçmek için Zervas, Stavrou ve Psychountaki (2007) tarafından geliştirilen Kendinle Konuşma Anketi (Self Talk Questionnaire, S-TQ), güdülenmeyi ölçmek için Pelletier ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilen Sporda Güdülenme Ölçeği II (Sport Motivation Scale II), sporcuların performansını değerlendirmek için bu çalışmada geliştirilen Sporcu Performansı Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiki analiz olarak betimleyici istatistik, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particularly functions of sport such as providing economic benefits, providing status, and effective advertising force individuals and teams to perform high. Nowadays, although physical training methods are used to improve the performance of athletes, some psychological techniques are also used as these methods are not sufficient by themselves. One of these is the self-talk technique, which has recently become popular. Therefore, this study focused on determining the relationship between self-talk, motivation and performance. In this study, three measurement instruments were used: The Self-Talk Questionnaire developed by Zervas, Stavrou, and Psychountaki (2007) to measure athletes' level of self-talk, and the Sports Motivation Scale-II developed by Pelletier et al. (2013) to measure motivation were used. In order to measure the performance of athletes, a specially developed Athlete Performance Scale was used in this study. As data analyses, descriptive statistics, correlation, and regression analyses were used.