Üç farklı güncel döner alet sisteminin eğri kanallardaki şekillendirme etkinliğinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the shaping efficacy of three current rotary systems in curved canals using cone beam computed tomography
- Tez No: 641548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı TruNatomy, XP endo Shaper ve 2Shape NiTi döner alet sistemlerinin eğri kök kanallarında kullanılması sonucu kanal transportasyonu, merkezleme oranı ve uzaklaştırılan dentin hacmi yönünden şekillendirme etkinliklerini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Alt 1. molar dişinin 20°-40° kanal eğimine ve 6 mm'den küçük eğrilik yarıçapına sahip 60 adet mezial kök kanalları enstrümantasyon tipine göre 3 gruba (n=20) ayrıldı. Üretici talimatlarına göre TruNatomy, XP endo Shaper ve 2Shape döner alet sistemleriyle şekillendirmeler yapıldı. CBCT görüntüleri şekillendirme öncesi ve sonrası aynı pozisyonda alınarak kanal transportasyonu ve merkezleme oranı hem BL hem de MD yönlerde apeksten 3, 6 ve 9 mm seviyelerinde hesaplandı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve anlamlılık düzeyi P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate and compare the shaping ability of TruNatomy, XP endo Shaper, and 2Shape NiTi rotary systems in terms of canal transportation, centering ratio, and removed dentine volume by cone beam computed tomography. Material and Method: Sixty mesial root canals obtained from mandibular first molar teeth, with a curvature angle of 20°- 40° and a curvature radius of < 6 mm were divided into 3 groups (n = 20) according to instrumentation type. Instrumentation was performed by using the TruNatomy, XP endo Shaper, and 2Shape rotary systems in compliance with the manufacturer's instructions. Before and after instrumentation cone beam computed tomography images were obtained in the same position. Canal transportation and centering ratio were calculated at 3 mm, 6 mm, and 9 mm distance from the apex on both the BL and the MD axis. Data were statistically analyzed and the significance level was accepted as P 0.05).