Turizmin sosyal çevreye etkileri üzerine bir araştırma: Taraklı örneği
A research on the effects of tourism on social and cultural environment: The case of Taraklı
- Tez No: 641552
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Turizm sahip olduğu yapı itibariyle öznesini insanların oluşturduğu bir endüstridir. Dünyada gün geçtikçe artan turist sayısıyla beraber daha geniş kitlelere yayılan turizm hareketleri sonucu, farklı topluluklar içerisinde yaşayan insanlar arasında birçok ilişki ortaya çıkmaktadır. Bu yönüyle turizm, farklı kültürlere sahip olan insanları bir araya getirerek tanışmasını ve birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayan bir endüstridir. Ancak bu durum, turizmin sosyal ve kültürel çevre üzerinde birtakım değişikliklere sebep olmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmanın amacı, turizm ile birlikte Taraklı yerel halkının sosyo-kültürel yaşantısında meydana gelen değişimlerin ve bunların altında yatan sebeplerin neler olduğunun incelenmesidir. Sosyal ve kültürel değişimlerin derinlemesine incelenmesi önem arz ettiğinden, bu çalışma yorumlayıcı paradigma ekseninde nitel araştırma yöntemleri kullanılarak tasarlanmıştır. Taraklı'da yaşayan yerel yöneticiler, kanaat önderleri, yerel halk ve sektör temsilcileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelere ek olarak, yapılandırılmamış (sohbet tarzı) görüşmeler ve gözlemler gerçekleştirilerek araştırmanın veri toplama süreci tamamlanmıştır. Veriler, genel durum, etmenler, iletişim, sosyal etkiler, kültürel etkiler, ekonomik etkiler, fiziksel etkiler ve popülerlik olmak üzere sekiz temaya bölünerek, MAXQDA 2020 paket programı vasıtasıyla gerçekleştirilen içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Taraklı'da turizm gelişiminin bölgeye uygunluğu, turistlerle kurulan iletişimin yüksekliği ve turizm hareketliliğinin sosyal ve kültürel faydaları arttırması sonucu yerel halkın turizmin varlığından mutluluk duyduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, bireysel faydaları arttırmak için kültürün ticarileşmesinin, genç nesillere kültürel değerleri aktarmanın, turizm dışı nedenlerle yaşanan kültürel değişimin ve somut kültürel mirasın korunması noktasında yaşanan zorlukların sorun oluşturduğu görülmüştür. Bölgede yaşanan sorunlara, turizm gelişimine, sosyal ve kültürel değerlerin korunmasına ilişkin paydaşlara öneriler sunularak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is an industry where its subject consists of people in terms of its structure. With the increasing number of tourists in the world, as a result of the tourism movements spreading to a wider audience, many relationships emerge among the people living in different communities. In this respect, tourism is an industry that brings people from different cultures together to meet and interact with each other. However, this has caused tourism to cause some changes on the social and cultural environment. The aim of the study carried out in this direction is to examine the changes occurring in the socio-cultural life of Taraklı local people together with tourism and the underlying causes of them. This study was designed using qualitative research methods in the interpretative paradigm axis, since it is important to examine social and cultural changes in depth. Semi-structured interviews were applied with local administrators, opinion leaders, local people and sector representatives living in Taraklı. In addition to semi-structured interviews, unstructured interviews and observations were carried out and the data collection process of the research was completed. The data were interpreted by content analysis carried out through the MAXQDA 2020 package program, divided into eight themes: general situation, factors, communication, social effects, cultural effects, economic effects, physical effects and popularity. As a result of the research, it is determined that the local people are pleased with the existence of tourism as a result of the suitability of the tourism development in Taraklı, the high level of communication with the tourists and the increase in the social and cultural benefits of the tourism mobility. On the other hand, in order to increase individual benefits, commercialization of culture, transferring cultural values to younger generations, cultural change due to non-tourism reasons and the difficulties experienced in the preservation of concrete cultural heritage have been observed. The research was completed by offering suggestions to stakeholders regarding the problems in the region, tourism development, and protection of social and cultural values.