Yoğun bakım olgularında vitamin D ve anjiopoietin 1-2 düzeylerinin sağkalım üzerine etkileri
Effects of vitamin D and angiopoetin 1-2 levels on survival in intensive care unit patients
  1. Tez No: 493502
  2. Yazar: EMRE ONUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç: Yoğun bakım hastalarında sağkalımı etkileyen bir çok parametre olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada yoğun bakımda izlenen hastaların mortalite oranlarının D vitamini, angiopoietin 1 ve angiopoietin 2 tarafından etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Anabilim Dalı Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Haziran 2106 – Ağustos 2017 tarihleri arasında yatan 156 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan yoğun bakıma yattıkları ilk 24 saatte kan örnekleri alınarak D vitamini, anjiopoietin 1 ve anjiopoietin 2 değerleri ölçülmüştür. Yatış anında demografik verileri, SOFA skorları, APACHE II skorları, GKS puanları ve laktat, kalsiyum, kalsitonin, PTH ve fosfor düzeyleri ölçülerek kaydedilmiştir. Hastaların izlemleri boyunca enfeksiyon varlığı ve taburculuk/ölüm oranları kaydedilerek yatış anındaki D vitamini, anjiopoietin 1 ve anjiopoietin 2 düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde student's t test, ki-kare, mann whitney U ve pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların yatış anında ölçülen D vitamini ortalama değerleri 8,32 ng/ml, standart sapma değeri 8,71 ng/ml olarak belirlenmiştir. D vitamini ortalama değerine göre hastalar gruplandırıldığında düşük D vitamini düzeyine sahip olan hasta sayısı 110(%70.5) iken, ortalamanın üzerinde D vitamini düzeyine sahip olan hasta sayısı 46(%29,5) dır. Bu iki hasta grubunun sağkalımları karşılaştırılmıştır ve D vitamini düzeyi ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmüştür(p0,05). Sonuç: Yapılacak çok merkezli çalışmaların yardımı ile plazma D vitamini, AP1 ve AP2 düzeylerinin, yoğun bakım sağkalımını tahminde kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Many studies have researched and identified some factors affecting ICU survival and investigations on this cardinal topic stated, significant situations moderating this critical issue. By the way, research on this item is so popular and should be progressed till satisfactorily results will be achieved. In this study, we searched the effects of Vitamin D , Angiopoietin 1 and Angiopoietin 2 on mortality in ICU patients. Material and Method: This study included 156 patients who had admitted in ICU of Department of Anesthesiology, Celal Bayar University, School of Medicine; between June 2016 - August 2017. The Vitamin D, Angiopoietin 1 and Angiopoietin 2 levels were measured from blood samples taken in the first 24 hours of patients' admission. The demographical data, SOFA scores, APACHE II scores, Glasgow Coma Scores, lactate, calcium, calcitonin, PTH and phosphor values, infection status and discharge/mortality ratios were also recorded and compared with Vitamin D, Angiopoietin 1 and Angiopoietin 2 values. The student's t test, x-square , mann-whitney U and Pearson's corelations tests were used in statistical analysis. Results : The mean plasma level of vitamin D was 8,32±8,71 ng/ml in ICU admission.