İki boyutlu (2D) analiz ile baraj yıkılma taşkınının havza üzerinde incelenmesi: Melen çayı örneği
Investigation of dam break flood in the basin using two dimensional (2D) analysis: Melen river study
  1. Tez No: 641555
  2. Yazar: GÖKAY GÜNDÜZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Küçük Melen Çayı üzerinde bulunan Hasanlar Barajı'nın yıkılması durumunda oluşacak taşkın dalgası havza boyunca incelenmiştir. Çalışma ile barajın mansabındaki Büyük Melen Barajı'nın, Batı bölgemizin ekonomik anlamda kritik noktalarından Düzce ilinin ve Düzce Ovası'nın, Anadolu'yu İstanbul'a bağlayan, trafik akışının oldukça yoğun olduğu Türkiye'nin en kritik iki arteri D100 (E5) karayolu ve TEM otoyolunun bu afetten nasıl etkileneceği araştırılmıştır. Araştırmada hidrodinamik yöntemlerle taşkın dalgasını modelleyebilen HEC-RAS programı kullanılmış, CBS sistemleri ve uydu haritalarından yararlanılmış, iki boyutlu (2D) analiz ile hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile Düzce il merkezinde ve Melen Havzası'nda su altında kalan mahalle ve köyler, tarım alanları tespit edilmiştir. Zamana bağlı olarak su derinliği, su hızı ve su kotu değerlerini gösteren taşkın yayılım haritaları elde edilmiştir. Pürüzlülük değerinin hesaplar üzerindeki etkisi ortayakonmuştur. Sonuç olarak; Hasanlar Barajı'nın yıkılması halinde ciddi anlamda mal ve can kayıpları olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flood wave that will occur in case of the demolition of Hasanlar Dam on Küçük Melen Stream was investigated throughout the basin. The study investigated how the Büyük Melen Dam, Düzce province in economically critical point in our west and Düzce Plain, connecting Anatolia to Istanbul in Turkey to be quite intense traffic flow at critical two arteries D100 (E5) road and TEM highway will be affected by this disaster. The HEC-RAS program in which can model the flood wave using hydrodynamic methods, was used in the research, GIS systems and satellite maps were used and calculations were made with two-dimensional (2D) analysis. With the study, the neighborhoods and villages submerged in Düzce City center and Melen Basin and agricultural areas were identified. Flood propagation maps showing water depth, water velocity and water elevation values were obtained depending on the time. The effect of the roughness value on the calculations has been revealed. As a result; Serious prosperty and life losses would predicted if the Hasanlar Dam collapse.