Kinoanın (chenopodium quinoa willd.) kafeterya diyetiyle beslenen ratlarda glikoz homeostazına etkisi
The effect of quinoa (chenopodium quinoa willd.) on glucose homeostasis in rats fed A cafeteria diet
  1. Tez No: 641556
  2. Yazar: HATİCE ÖZÇALIŞKAN İLKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Geleneksel tahıllara kıyasla daha nitelikli bir besin ögesi kompozisyonu ve biyokimyasal içerik sunan psödo-tahılların, obezite ve ilişkili komorbiditelerde metabolik kontrolün sağlanmasında yararlı olabileceği vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, kafeterya diyeti ile obezite, glikoz intoleransı, insülin direnci gibi metabolik bozuklukların tetiklendiği ratlarda kinoanın olası koruyucu rolünün aydınlatılması amaçlanmıştır. Üç haftalık 24 adet erkek Wistar rat, randomize olarak 15 hafta süresince; kontrol diyeti (KON) (n=6), kinoalı diyet (KİN) (n=6), kafeterya diyeti (KAF) (n=6) veya kinoalı kafeterya diyeti (KFK) (n=6) ile beslenmişlerdir. Besin tüketim miktarları ve vücut ağırlığı verileri günlük olarak kaydedilmiştir. Diyet müdahaleleri sonunda ratlara intraperitoneal glikoz tolerans testi (IPGTT) uygulanmıştır. Ratların plazma insülin, GLP-1 ve IGF-1 konsantrasyonları analiz edilmiştir. Gerçek zamanlı kantitatif PZR ile insülin sinyalizasyonu yolağında görevli hepatik IRS1, IRS2, INSR, AKT2 ve AMPK genlerinin rölatif mRNA ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Toplam yem tüketim miktarı (g/gün), post hoc analizler sonrasında diyet grupları arasında KİN>KON>KAF>KFK şeklinde (sırasıyla 27,18±0,37 g/gün, 25,14±0,60 g/gün, 22,81±0,41 g/gün, 20,93±0,54 g/gün; pKON=KAF>KFK (sırasıyla 106,8±1,18 kkal/gün, 99,57±1,37 kkal/gün, 96,31±1,28 kkal/gün, 88,20±1,17 kkal/gün; pKON>KFK>KİN şeklinde sıralanmıştır (pKFK=KAF>KİN şeklinde ifade edilmiştir (p0,05); plazma IGF-1 düzeyi anlamlı derecede farklıdır (pKFK=KON>KAF düzeninde (sırasıyla 2,433±0,189, 1,342±0,083, 1,268±0,120, 0,664±0,070; p0,05). Günümüzde önemli bir fonksiyonel besin olarak nitelendirilen kinoanın, yeterli ve dengeli bir diyet örüntüsüne dahil edilmesiyle, obezojenik diyetle tetiklenen metabolik bozuklukları önleme potansiyeline sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is emphasized that pseudo-grains, which provide a superior nutritional composition and biochemical content compared to traditional grains, may be beneficial in the management of metabolic control in obesity and related comorbidities. This study aimed to elucidate the possible protective role of quinoa in rats which metabolic defects such as obesity, glucose intolerance and insulin resistance were induced by cafeteria diet. A total of twenty-four male Wistar rats (aged 3 weeks) were randomly allocated into four experimental groups. Rats were fed with one of the following dietary regimens for 15 weeks: Control diet (CON) (n=6), control diet with quinoa (QUI) (n=6), cafeteria diet (CAF) (n=6), cafeteria diet with quinoa (CFQ) (n=6). Food intake and body weight were recorded on a daily basis. At the end of the dietary intervention, an intraperitoneal glucose tolerance test (IPGTT) was performed. Plasma insulin, GLP-1 ve IGF-1 concentrations were quantified. The relative mRNA expression levels of the hepatic IRS1, IRS2, INSR, AKT2 and AMPK genes involved in the insulin signaling pathway were determined with real-time quantitative PCR. Total daily food intake (g/day) was as follows between the groups: QUI>CON>CAF>CFQ (27.18±0.37 g/day, 25.14±0.60 g/day, 22.81±0.41 g/day, 20.93±0.54 g/day, respectively; pCON=CAF>CFQ (106.8±1.18 kcal/day, 99.57±1.37 kcal/day, 96.31±1.28 kcal/day, 88.20±1.17 kcal/day, respectively; pCON>CFQ>QUI, from weakest glucose tolerance to the strongest among groups after post hoc analyses (pCFQ=CAF>QUI after post hoc analyses (p0.05); while plasma IGF-1 level was significantly different (pCFQ=CON>CAF (2.433±0.189, 1.342±0.083, 1.268±0.120, 0.664±0.070; p0.05). Quinoa, which is considered as a functional food recently may have the potential to allaviate metabolic defects triggered by an obesogenic diet when included in an adequate and balanced dietary pattern.